poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Forenzní postupy odhalí původ bavlny z pouhého vlákna

2.6.2021

Původ bavlny lze nově odhalit metodami forenzních věd. Novozélandská společnost tak umožňuje vyhnout se použití suroviny získané neekologicky a porušováním lidských práv.

Společnost Oritain mapuje a ověřuje data o původu a zpracování surovin dodavateli pro výrobní řetězce. Vyvinula metodu, která umí důkladně vysledovat původ bavlny z každého kusu oblečení na základě analýzy vláken.

Bavlna má vlastní neopakovatelné vlastnosti, jakýsi biometrický otisk, který nese informace o zeměpisném původu, chemickém složení půdy, klimatu nebo metodách pěstování. Tyto údaje lze z výsledného materiálu vyčíst způsobem, který forenzní věda zná už 40 let. Firma Oritain ji nyní začala aplikovat s přesnosti 95 % také na potraviny, léky nebo módní oblečení.

Bavlna je obzvlášť vhodná, protože kořeny rostlin prorůstají hluboko do země a vstřebávají z ní snadno identifikovatelní látky. K interpretaci výsledků se používají algoritmy založené na vlastních datech i na veřejně přístupných zeměpisných údajích či informacích o chemickém složení Země, podnebí a kultivačních metodách. Podle mnoha různých parametrů pak lze spojit vzorek vlákna s konkrétním místem na planetě.

Tímto způsobem je možné zjistit, zda halenka či kalhotky obsahují bavlnu třeba z čínského Sin-ťiangu, kde je využívána nucená práce ujgurské etnické menšiny, nebo z Uzbekistánu, který je v hledáčku lidskoprávních organizací kvůli využívání dětské práce na plantážích.

 Spotřebitelé tak mohou vyvíjet tlak na různé značky, aby se více zajímaly o původ svých surovin. Podle švédské spotřebitelské organizace Råd&Rön již řada módních řetězců zahájila příslušná šetření, protože osvědčení o původu neskýtají dostatečné záruky. Americký zákaz dovozu oděvů obsahujících bavlnu ze Sin-ťiangu ukazuje, jak zásadní se tato otázka stala.

Dalším problémem spojeným s velkou světovou poptávkou jsou ekologické dopady produkce. OSN odhaduje, že k vypěstování kilogramu bavlny, potřebného k výrobě jednoho kusu džínů, je zapotřebí 7500–10 000 litrů vody. Většina bavlněných plantáží se přitom nachází v oblastech s trvalým nedostatkem vody. Často se používají pesticidy nebo geneticky modifikovaná semena a technologie zpracování emitují velké množství oxidu uhličitého.

Velké značky čerpají informace o původu bavlny zejména od firem, které ji prodávají. Výrobce oblečení však nakupuje od prostředníků a velká část světové bavlny se obchoduje na komoditních burzách, kde zboží mnohokrát mění majitele a je těžké dohledat, odkud skutečně přišlo.

Související články