poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mýdlem a horkou vodou brýle rozhodně nečistěte

3.6.2021

Dioptrické i sluneční brýle lze čistit různě. Lidé často sáhnou po tom prvním, co přijde pod ruku. Čeho se v takových případech vyvarovat a jak nejlépe si počínat, se zeptali kolegové z britské organizace Which? profesionálního optika.

Nepoužívejte prostředek na mytí nádobí. Odmašťující chemikálie při opakovaném použití narušují povrch slunečních brýlí. Na sklech vznikají četné trhlinky, čímž se sníží ochrana před UV zářením a zhorší výhled. Na první pohled navíc brýle vypadají špinavě.

Nevhodný je rovněž dezinfekční prostředek na ruce. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje používat dezinfekční prostředky s nejméně 60 % alkoholu, ten je však agresivní chemikálií a poškozuje jak skla, tak rámečky brýlí. Ani přípravky na mytí oken a dalších skleněných povrchů nejsou navrženy pro brýle. Nevyčistí je a poškodí rámečky.

Máte-li ve zvyku otírat brýle lemem oblečení, nedělejte to.Můžete do nich špínu pouze vetřít, ačkoliv to pouhým okem nerozeznáte. I čisté textilie mohou skla poškrabat a některé materiály, zejména vlna, jsou příliš drsné.

Lidé občas brýle nebo kontaktní čočky navlhčí slinami, ale zvyšují tím riziko vzniku infekce rohovky. Nedoporučuje se ani horká voda, protože brýle nejsou vždy odolné proti vysokým teplotám. K oplachu použijte maximálně vlažnou vodu. Mnoho mýdel v obchodní síti obsahuje povrchově aktivní látky podobné složkám mycích prostředků a je těžké rozeznat, které je nemají. Je proto lepší zcela se při čištění brýlí vyhnout běžným mýdlům. Uvažujete-li o přístroji dezinfikujícím pomocí UV záření, nezapomínejte, že špínu ani mastnotu z brýlí odstranit neumí. Papírové utěrky a některé vlhčené ubrousky na sklech dokonce zanechávají částice prachu nebo drobné chuchvalce svých vláken.

K šetrné údržbě brýlí si pořiďte tekutý čistič na brýle, jemný hadřík z mikrovláken nebo speciální jednorázové čisticí ubrousky. Roztok na brýle neobsahuje alkohol a je šetrný, utěrka z mikrovlákna odstraňuje mastnotu a šmouhy bez rizika poškrábání. Slabým místem jednorázových ubrousků na brýle je špatná recyklovatelnost, ale vyrábějí se i kompostovatelné ubrousky s recyklovatelným obalem. Vyhněte se dlouhodobému používání produktů obsahujících alkohol. Nevhodné jsou také ubrousky určené k čištění telefonu nebo obrazovky tabletu či počítače, jako nouzové řešení na cestách jsou to však dobří pomocníci.

Související články