poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zmrzliny jsou stále plné palmového oleje

7.6.2021

Mnoho zmrzlin obsahuje palmový olej, zjistil švédský průzkum. Certifikace je s ohledem na objem světové produkce minimální a o udržitelnosti výroby nelze mluvit.

Spotřebitelská organizace Råd&Rön zkoumala seznamy ingrediencí na obalech běžných zmrzlin ze tří největších obchodních řetězců ve Švédsku (Ica, Coop a Hemköp). Šlo jak o privátní značky řetězců, tak o produkty jiných značek. Kolegové se soustředili na obsah palmového oleje. Zjištěn byl v 32 výrobcích. Je to sice podstatně méně než přede dvěma roky, kdy se vyskytoval v 50 zmrzlinách, ale oproti loňským 36 je pokles velmi malý.

Palmový olej byl v privátních značkách všech tří řetězců, ale také v pochoutkách známých značek, jako jsou Triumf Glass, GB Glace nebo Fazer.

Palmový olej se používá v široké škále výrobků od bionafty po zmrzlinové polevy a odhaduje se, že tvoří 40 % všech používaných rostlinných olejů. Pro výrobce potravin je výhodný, protože má neutrální chuť, dlouhou trvanlivost, relativně nízkou cenu a lze jej použít na mnoho různých způsobů.

Podle amerického ministerstva zemědělství se produkce zvýšila z 59 milionů tun v roce 2015 na 76 milionů tun v roce 2019 a očekává se, že bude dále růst. Potravinářský průmysl si je dobře vědom, že palmový olej je kontroverzní surovinou, a řetězce na svých internetových stránkách vysvětlují, proč jej používají.

Zmiňují, že pěstování palmy olejné často vyžaduje méně vody, hnojiv a pesticidů než péče o jiné olejné rostliny, že z plantáží lze ze stejné plochy získat více suroviny než z jiných rostlin, že pěstování palmového oleje vytváří pracovní místa a přináší zemím jihovýchodní Asie potřebné příjmy.

Všechny tři společnosti od svých dodavatelů vyžadují, aby veškerý palmový olej ve výrobcích pocházel z certifikovaných zdrojů. Podle nejnovějších údajů je však certifikováno pouze 19 % celkové světové produkce. Coop, Ica i Axwood, vlastník obchodů Hemköp, jsou členy organizace skládající se z výrobců a prodejců potravin, která nese název Kulatý stůl pro udržitelnou výrobu palmového oleje a má přes 5000 členů.

88 z nich vyrábí palmový olej, ostatní jej zpracovávají. Švédská organizace pro ochranu životního prostředí Naturskyddsföreningen se však nedomnívá, že certifikace RSPO spolehlivě označuje udržitelnost palmového oleje a apeluje na spotřebitele, aby se mu maximálně vyhýbali.

Související články