poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak moc přírodní jsou krémy na ruce s rostlinnou složkou?

9.6.2021

Přírodní složky mohou být v krémech na ruce v různém množství. To lze odhadnout podle složení uvedeného na obale. Zbytečný a potenciálně škodlivý je obsah azobarviv nebo alergenních vonných látek.

Krém na ruce je emulze sestávající z tukové a vodní složky. Tukovou mohou tvořit nezměněné přírodní látky, například slunečnicový olej, bambucké máslo, kokosový olej nebo kakaové máslo, ale i modifikované přírodní látky, jako jsou hydrogenované tuky či parafiny na bázi minerálních olejů. Vodní složka může být z obyčejné čištěné vody, případně z takzvané rostlinné vody neboli hydrolátu. Hydrolát je vedlejším produktem destilace, která se většinou používá k výrobě éterických olejů.

Aby se tuková a vodní složka neoddělovaly, do krému se přidávají emulgátory nebo stabilizátory. Emulgátory mohou být přírodního původu (např. lanolin) nebo mohou být vyráběné synteticky. Mnoho krémů na ruce obsahuje také glycerin, který má hydratační účinky. Průmyslově modifikované složky obsahují chemikálie, některé z nich jsou přesto při certifikaci kosmetiky uznávány jako přírodní. 

Rakouská spotřebitelská organizace VKI a studenti Vyšší odborné školy Wiener Neustadt testovali 30 krémů na ruce s deklarovaným vysokým obsahem přírodních látek. Test odhalil zbytečný výskyt syntetických látek. Šlo  například o alergenní vonné složky, jako je velmi kontroverzní lilial. Problematický byl rovněž obsah azobarviv, která jsou alergenní a mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Azobarviva byla nalezena v produktech značek Balea, The Body Shop a L'Occitane. V 11 krémech byly endokrinní disruptory. Šlo o výrobky od značek Ahava, Atrix, Des Sens,  Dove, eos, Herbacin, Kamill, Lush, Panier, Rituals, Röck a Yves Rocher. 

Propagace 14 z 30 produktů se soustředila na jednu bylinnou přísadu, u šesti šlo o dvě přísady. V seznamu ingrediencí však tyto přírodní látky nebyly zdaleka na prvních místech. To znamená, že tvoří jen zlomek obsahu. Rostlinné extrakty bývají ve velmi koncentrované podobě, takže k dosažení účinku stačí malé množství. Pokud je však extrakt uveden až po vonných nebo konzervačních látkách, nelze na něj příliš spoléhat.

Při volbě kosmetických přípravků se nikdy neřiďte reklamou nebo propagačními prvky balení. Mnoho produktů inzeruje přírodní složky, ačkoliv je obsahuje v minimálním množství. Proto vždy zkontrolujte složení uvedené na obalu. Čím výše je složka zařazena, tím větší je její podíl. Je-li inzerována exotická vůně, obvykle jde o syntetické látky, často o sloučeniny, které mohou způsobovat alergie. Obecně nelze doporučit výrobky s azobarvivy.

Související články