poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Žvýkačky pro děti propadly ve spotřebitelském testu

10.6.2021

70 % žvýkaček obsahuje nežádoucí chemické látky, které narušují hormonální rovnováhu a poškozují DNA. Škodlivých dětských žvýkaček je podstatně více – test odhalil problematické chemikálie v 85 % výrobků určených dětem.

Dánská spotřebitelská organizace Forbruderrådet Tænk testovala 201 různých druhů žvýkaček. Pouze 30 % (60 výrobků) neobsahovalo problematické přísady. Někteří výrobci stále používají endokrinní disruptory BHA (E320) a BHT (E321), které prodlužují trvanlivost žvýkaček.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že vystavení organismu těmto aditivům může vést ke snížené kvalitě spermií, malformacím genitálií a předčasné pubertě. Proto jsou BHT a BHA uvedeny na různých oficiálních seznamech nežádoucích chemikálií. Jedna žvýkačka nepředstavuje akutní riziko a jedno balení není samo o sobě problematické. 

Takzvaný koktejlový efekt, při kterém se účinek látek z různých potravin nebo kosmetických přípravků sčítá, může vést k zdravotním potížím. Některé žvýkačky obsahovaly také oxid titaničitý (E171) neboli titanovou bělobu, která poškozuje DNA a může způsobovat rakovinu. Její používání v potravinách je již zakázáno ve Francii a ke stejnému opatření brzy přistoupí celá Evropská unie.

Dvě třetiny z celkem 67 dětských žvýkaček v testu  obsahovaly BHA nebo BHT a v 23 % byl oxid titaničitý. Pouze 10 výrobků (15 %) určených dětem neobsahovalo žádné problematické přísady. Dobrou volbou pro děti jsou značky Fini a Candinavia.

Obecně jsou však žvýkačky pro dospělé méně škodlivé než dětské žvýkačky. Testovaných výrobků, které nejsou výslovně určeny dětem, bylo 134. Látky BHA, BHT nebo oxid titaničitý obsahovalo 84 (63 %).

Při srovnání výsledků s testy z předchozích let dánští kolegové zjistili, že BHA a BHT se používají méně než dříve ve žvýkačkách pro spotřebitele bez určení veku. Pokud jde o dětské žvýkačky, je situace odlišná. BHT nebo BHA se tentokrát vyskytovaly ve více produktech.

Seznam testovaných žvýkacích gum bez obsahu nežádoucí chemie najdete zde, produkty s obsahem nežádoucí chemie zde.

Související články