poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test psích granulí: Výrobky pro psí seniory dopadly hůře

11.6.2021

Mnoho suchých krmiv pro dospělé psy nabízí dostatek potřebných živin a v německém testu uspělo. Jeden z osmi výrobků určených starším psům však nelze vůbec doporučit.

V německých domácnostech žije asi 11 milionů psů a více než polovina jich denně konzumuje suché krmivo v podobě granulí. Bývají levnější než konzervy a lze je zakoupit v praktických velkých baleních. Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest zkoumala 28 druhů psích granulí a zjišťovala, zda obsahují škodlivé látky, choroboplodné zárodky nebo třeba chlupy. 20 výrobků bylo určeno dospělým psům a 8 bylo pro jedince v pokročilém věku.

Nejlépe si vedlo pět univerzálních produktů, které získaly velmi dobré hodnocení – K-Classic s jehněčím masem a rýží(Kaufland), Kompletní krmivo s drůbeží Romeo Premium (Aldi), Real Nature Country Selection Alpine (Fressnapf), Lucky Dog Vital-Nahrung s čerstvou drůbeží (Penny) a Ja! Kräftige Brocken s 25 % čerstvé drůbeže (Rewe).

Speciální krmivo pro starší psy má plnit zvláštní nutriční potřeby jejich organismu. Zvířata v pokročilejším věku často spotřebují méně energie a jejich tělo si již nedokáže poradit s některými přísadami. Neexistují žádná oficiální výživová doporučení týkající se složení jejich potravy. 

Stiftung Warentest proto vyvinul vlastní kritéria hodnocení. Jedna dávka měla obsahovat o pětinu méně kalorií, ale nabízet stejné množství živin jako krmivo pro mladší zvířata včetně vysoce kvalitních proteinů Zdaleka ne každý testovaný výrobek splňoval tato očekávání. Některé obsahovaly málo aminokyselin a doporučené dávky byly příliš vysoké. Nejlepší známka byla dobrá a obdržely ji granule Benefit Happy 7+ s kuřetem (Purina), nejhůře v celém testu dopadlo krmivo pro starší psy značky Wolfsblut s divokou kachnou.

Psi nejedí jen maso. Až třetinu suchého krmiva tvoří škrob, třeba z brambor, rýže nebo pšenice. Na rozdíl od vlků jej psi umí bez problémů strávit, protože jejich tělo vytváří enzym, který ho rozkládá. Psi obvykle dobře snášejí také lepek. Obzvláště u starších zvířat je obilí dobrým zdrojem energie a vlákniny. Zvíře bez prokázané alergie na lepek tedy nepotřebuje bezlepkovou stravu.

Mnoho kvalitních výrobků v testu mělo nízkou cenu. Denní dávka pro středně velkého psa může stát i pouhých 17 centů a nejlepším krmivem pro psy-seniory potěšíte svého miláčka za 21 centů denně. Za denní spotřebu nejdražších granulí z testu zaplatíte sedmkrát více než u nejlevnějšího vzorku.

Zatímco zdravotní tvrzení spojená s potravinami podléhají pravidlům EU, pro psí krmivo žádná omezení neexistují. Na obalech je proto přehršel nepodložených slibů. Například tvrzení o zpomalení stárnutí není vědecky podloženo a výrobek s označením „super prémiová kvalita“ obsahoval nedostatečné množství živin.

Související články