poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Auta by měla umět i méně rozšířené jazyky

14.6.2021

Elektronické systémy vozidel by měly s uživateli komunikovat v jejich jazyce, aby nenarušovaly soustředění řidičů a nestoupalo riziko dopravních nehod. Slovinské organizace lobbují za zahrnutí tohoto požadavku do národní jazykové politiky.

Slovinská spotřebitelská organizace ZSP a slovinská automobilová asociace žádají poslance Národního shromáždění Slovinska, aby do programu jazykové politiky země na příští roky zahrnuli požadavek na slovinskou jazykovou variantu všech digitálních zařízení na trhu. U produktů, které neumožňují správu ve slovinštině, spotřebitelé bez znalosti cizích jazyků často nevědí, jak správně přístroj nastavit a ztrácejí se v seznamech volitelných příkazů.

Zejména u výrobků používaných v automobilovém provozu to může vést k nebezpečným situacím. Je velmi důležité, aby řidič zařízení snadno a rychle porozuměl, aby chápal zpětnou vazbu a zejména chybová hlášení systému. V opačném případě věnuje sníženou pozornost řízení, což ovlivňuje bezpečnost jízdy a zvyšuje nebezpečí nehody.

Namísto ovládacích tlačítek se symboly nebo krátkými srozumitelnými popisy mají moderní produkty obvykle dotykové obrazovky s neustále se měnícím obsahem a pořadí jednotlivých voleb také nezůstává stejné. V této souvislosti mohou být obzvláště problematické všechny zprávy systému, které přímo nebo nepřímo souvisejí s provozem auta. Pokud lze ve voze použít hlasové příkazy, měl by jim systém rozumět rovněž ve slovinštině. Dokument má pokrýt období do roku 2025, kdy lze očekávat větší rozšíření umělé inteligence při ovládání automobilů. Podle kolegů je tedy nutné zajistit, aby slovinští spotřebitelé mohli používat moderní zařízení plnohodnotně se všemi funkcemi, které nabízejí.

Související články