poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uvádět složení kosmetiky na internetu není povinné

16.6.2021

Při internetovém prodeji kosmetiky nemusí být uvedeno její složení. Existují však způsoby, jak se vyhnout nežádoucím chemikáliím i při nákupech online.

Na každém drogistickém produktu najdete složení. Vyžaduje to evropská legislativa, kterou výrobci či prodejci musí dodržovat. E-shopy však podle zákona nemusí o složení kosmetiky informovat. Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala situaci v 31 nejoblíbenějších obchodech na internetu a zjistila, že v 11 nebyly uvedeny kompletní informace. Kosmetika však může obsahovat řadu problematických látek, například alergenní parfémy nebo parabeny, které škodí hormonální rovnováze organismu.

Jak se nechtěným chemikáliím vyhnout? Nakupujte kosmetiku pouze z českých nebo unijních e-shopů, které vám nesmí prodat výrobek neodpovídající požadavkům EU. Snažte se při internetových nákupech orientovat podle uznávaných označení o ekologické nebo bio kvalitě. Když objednaný výrobek obdržíte, pozorně si přečtěte složení, uvedené na obale. Pokud obsahuje látky, kterým se chcete vyhnout, neotevírejte jej, nenačínejte a rovnou ho vraťte.

Podle Stine Müllerové, projektové manažerky ve Forbrugerrådet Tænk, je důležité, aby zákazníci znali složení kosmetiky a mohli se informovaně rozhodnout. Spotřebitelé musí mít stejné množství informací online jako v kamenných obchodech. V institucích EU se na tom už pracuje.

Související články