poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Lidé kvůli koronaviru méně sportují

17.6.2021

Pandemie covid-19 zhoršila životní styl Španělů. Negativně ovlivnila i spánek a stravování, zjistil průzkum. Kvůli opatřením, která měla omezit šíření nemoci, mnozí rezignovali na aktivní životní styl a návyky pomáhající udržovat fyzické a psychické zdraví.

Nemoc covid-19 postihla obyvatele Španělska nejen přímo v podobě nebezpečné choroby. Spotřebitelská organizace OCU provedla průzkum mezi lidmi ve věku 25–74 let, ve kterém se zajímala o vliv koronavirové krize na spánek, stravování a pohybové aktivity.

Při první vlně začínající pandemie trávili lidé veškerý čas doma, neměli mnoho možností vyžití, a tak se často věnovali vaření. Zpočátku nakupovali více v blízkosti domova, ale tato změna byla pouze dočasná. Dvě třetiny respondentů jsou přesvědčeny, že se jejich stravovací návyky nezměnily. Ačkoli 13 % uvádí, že se dokonce stravovalo zdravěji, více než pětina účastníků (21 %) připouští, že pestrost a vyváženost stravy vzala za své.

Třetina lidí (32 %) uvedla problémy s kvalitou a délkou spánku. Na špatný spánek si nejvíce stěžovali lidé ve věku 40–59 let. Kromě narušeného režimu aktivit a odpočinku k tomu přispěly problémy se zaměstnáním, ekonomická nejistota a obavy o budoucnost.

Změnily se také pohybové aktivity respondentů. Téměř polovina (47 %) uvedla, že pandemie sportovní návyky zhoršila – lidé cvičí méně než dříve a značně nepravidelněji. Podle Světové zdravotnické organizace je přitom nedostatek pohybu jedním z faktorů, které zvyšují riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky nebo rakoviny.

Související články