poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Degustační test majonéz ovládla privátní značka supermarketu

22.6.2021

Majonéza privátní značky obchodního řetězce v britském testu předčila produkty velkých výrobců. Jiná „privátka“ naopak skončila poslední.

V  testu organizace Which? hodnotilo chuť jednotlivých produktů 72 pravidelných konzumentů majonézy. Mezi vzorky byla majonéza známých značek, jako jsou Heinz nebo Hellmann´s, i výrobky prodejců Aldi, Asda nebo Tesco. Každý vzorek byl podáván s plátky mrkve. Účastníci posuzovali chuť, texturu, vůni a vzhled. Ochutnávalo se naslepo a v různém pořadí, takže degustátoři nevěděli, který výrobek zkouší. Byli odděleni jeden od druhého a nemohli s ostatními probírat své dojmy.

Nejlépe si v testu vedly výrobky obchodních řetězců Morrisons a Co-op, které získaly doporučení ke koupi Best Buy. Těsně za nimi se umístily výrobky značky Heinz, které však byly dvakrát dražší. Majonéza Hellmann´s měla zdaleka nejvyšší cenu v testu a její chuť byla často označována jako příliš silná nebo příliš kořeněná, zatímco textura byla oproti ostatním méně krémová. Nešlo o nejhorší výrobek, ale za svou vysokou cenu by měl spotřebitelům nabídnout více.

Test ukázal, že bez ohledu na obchod si lze vždy vybrat dobrou majonézu. Privátní značky řetězců nabízejí chutné výrobky za podobnou cenu. Aldi, Lidl a Asda přesto skončily na spodních příčkách oproti ostatním kvůli o něco horším chuťovým vlastnostem. Lidl a Aldi byly jediné značky, které obsahovaly limetkovou šťávu místo obvyklé citronové šťávy, zatímco v majonéze Asda nebyla ani jedna z nich, podobně jako ve výrobku značky Heinz. Lidl dostal od degustátorů nejnižší známku za své aroma.

Lehká majonéza jednotlivých značek obvykle obsahuje o 40 % tuku a přibližně o 40 % kalorií méně než běžný výrobek. Složení uvedené na obalech ukázalo, že většina oleje byla nahrazena vodou a k zahuštění výrobci používají škroby a stabilizátory. Většina chuti majonézy pochází z vajec, citrusů, octa a koření, nižší obsah oleje by na ni neměl mít velký vliv.

Vyplatí se přemýšlet o výrobě jednoduché domácí majonézy. Obsahuje vaječné žloutky, olej, ocet, sůl, případně citron nebo hořčici. Vydrží v lednici zhruba týden. V koupené majonéze jsou konzervační látky, regulátory kyselosti, cukr, zahušťovadla, antioxidanty a voda, ale výrobek vydrží neotevřený až rok a po otevření jej lze skladovat v lednici až tři měsíce.

Související články