Ovesné vločky v posledních letech bývají řazeny mezi superpotraviny. Obsahují více tuku než jiné obiloviny. Mají vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, vitamínů (5 polévkových lžic pokryje asi 20 % denní potřeby vitaminu B1), minerálů (zinek, železo) a bílkovin. Oves dále obsahuje mnoho vlákniny a také betaglukan, který pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu.
Roční spotřeba neustále roste a v Rakousku už činí skoro dva kilogramy na osobu ročně. Ovesná zrna slouží jako surovina pro celou řadu produktů. Kromě tradičních ovesných vloček se vyrábějí snídaňové cereálie, drcený oves a ovesné sušenky. Ovesné nápoje jsou žádanou náhražkou mléka.
Rakouská spotřebitelská organizace VKI testovala ovesné vločky 11 značek, z nichž šest bylo označeno jako organické. Kolegové hledali zejména pesticidy, toxiny z plísní, zbytky minerálních olejů nebo nikl a kontrolovali označení a informace uvedené výrobci na obalech nebo na vyžádání.
Mezi běžnými a organickými výrobky nebyl žádný podstatný rozdíl. V celkovém pořadí se na první pozici umístily ovesné vločky z Penny. Nejvyšší kvalitu vykazovaly organické ovesné vločky privátní značky drogerií DM. Doplatily však na nedostatek informací uvedených na obalu.
Obiloviny mohou být napadeny plísněmi už na v poli. Jedy vytvářené plísní (mykotoxiny) jsou do značné míry tepelně stabilní, a proto se nezničí ani při vaření. Nejvíce jich test odhalil v ovesných vločkách značek S-Budget a Crownfield. Zjištěné hodnoty byly výrazně pod maximálními zákonnými limity nebo doporučenými orientačními hodnotami, přesto byly výrobky hodnoceny jako neuspokojivé, protože u malých dětí je snadné překročit tolerovatelné dávky.
Nikl je velmi rozšířený v přírodě, vyskytuje se třeba v půdě. Může se dostat do životního prostředí také z průmyslu. Některé rostliny, jako je oves, kukuřice, sója nebo kakao, přirozeně obsahují více niklu než ostatní. To platilo i pro ovesné vločky v testu. Žádný zkoumaný výrobek nicméně nepřekročil kritické hodnoty.
V žádném z testovaných produktů nebyla zjištěna rezidua pesticidů. Tentokrát ovšem laboratoř nevěnovala pozornost látkám, jako jsou glyfosát nebo chlormekvát, které byly objeveny v ovesných vločkách při jiných testech.
Pouze v jednom vzorku, vločkách značky Dennree, bylo detekováno velmi malé množství minerálních olejů, zatímco v ostatních deseti nebyly žádné.