poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ochutnávka chipsů dopadla dobře pro privátní značky

24.6.2021

Britský senzorický test bramborových lupínků ukázal, že se nevyplatí kupovat výrobky velkých značek za plnou cenu. Privátní značky některých obchodních řetězců jsou lepší.

Test provedla spotřebitelská organizace Which? a výrobky hodnotilo 64 pravidelných konzumentů chipsů. Účastníci posuzovali chuť, texturu, vůni a vzhled 12 vzorků. Šlo o „slepý“ test. Ochutnávači nevěděli, které značky testovali. Pořadí vzorků se měnilo a degustátoři mezi sebou nemohli v průběhu testu komunikovat.

Nejlepší hodnocení získaly lupínky privátních značek obchodů Aldi a Morrisons, které stály méně, než by zákazník zaplatil za věhlasné značky. Následovaly značkové chipsy Kettle. Všechny tři výrobky dostaly doporučení ke koupi Best Buy. Nejhůře hodnocené chipsy s nevýraznou chutí a tvrdou texturou byly rovněž vlastním výrobkem supermarketu (Lidl Deluxe).

Test ukázal, že je často zbytečné platit plnou cenu za chipsy známých značek, když je možné za stejné peníze koupit dvakrát větší množství stejně kvalitních lupínků privátky. Mnoho známých značek se pravidelně objevuje ve slevách jednotlivých obchodů, někdy i za poloviční cenu, což je vzhledem k poznatkům testu férová cena.

Všechny testované výrobky byly označené jako ručně vyráběné. Co to znamená? Tepelná úprava standardních brambůrků probíhá nepřerušovaně na výrobní lince, zatímco ručně vyráběné brambůrky se připravují po dávkách. Pokaždé, když se přidá nová dávka brambor, teplota oleje poklesne a lupínky se pak smaží déle. Bramborový škrob má dost času, aby absorboval vlhkost a rozpustil se, než se chipsy dosmaží, a proto jsou pak pevnější. Standardní lupínky se obvykle smaží ve velmi horkém oleji, vlhkost z brambor se okamžitě odpaří a výsledkem je lehčí a křehčí výrobek.
 

Související články