poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Foťák pro děti – hračka nebo jednoduchý kompakt?

29.6.2021

Fotoaparát pro dítě může být napůl hračkou, ale i jednoduchým kompaktním přístrojem. Co od něj můžete očekávat, shrnula španělská spotřebitelská organizace OCU.

Konec školního roku a prázdniny jsou vhodnou příležitostí pořídit dítěti fotoaparát. Pro ty nejmenší je možné vybrat speciální dětský foťák. Ten je napůl hračkou a napůl skutečným fotoaparátem. Nejlevnější modely na českém trhu koupíte za zhruba 400 Kč, ale výběr je velký a ceny jsou až desetinásobné.

Dětské foťáky prodávají různé druhy e-shopů včetně hračkářství, pořídíte je i v kamenných obchodech. Ve Španělsku jsou nejnabízenější místní značky jako VTech nebo SaveFamilyCam či francouzský Lexibook. Všechny vypadají jako hračka a jsou navrženy tak, aby odolávaly nárazům a vlhku. Některé jsou přímo vodotěsné. Mají velká tlačítka a snadno se ovládají, jelikož jsou určeny malým dětem. Nabízejí zábavné funkce, jako je zdobení fotek kresbami, rámečky nebo nálepkami. Umí nahrávat video i hlas, mají režim selfie, rozpoznají okamžik úsměvu. Od dětských fotoaparátů rozhodně nelze očekávat vysokou kvalitu snímků ani rozlišení běžného fotoaparátu, ale odpovídají svému účelu – jsou veselé, zábavné, jednoduché a odolné.

Pokud dáváte přednost přístroji, který dítěti vydrží déle a třeba v něm vyvolá trvalejší zájem o fotografování, investujte do jednoduchého kompaktního aparátu. Kdyby vašeho potomka časem omrzel, mohou jej používat dospělí. Jde zpravidla o snadno ovladatelná zařízení, vhodná k objevování i hře. Modely přijatelné kvality lze pořídit za velmi rozumné ceny. Kompaktní fotoaparáty lze nastavit na automatický režim pro noční focení, focení krajiny, květin,  portrétů či sportu nebo vytváření panoramatických záběrů, což umožňuje pořizování kvalitních fotek.

Související články