poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

dTest: Na co si dát pozor, když se chystáte na dovolenou v zahraničí

1.7.2021

Nejrůznější protiepidemická opatření se postupně rozvolňují a mnohé nejen evropské země jsou připravené na právě začínající letní sezónu. Mezi cestovateli tak roste zájem o zahraniční dovolené. Někteří z nich konečně mají možnost využít své vouchery z předešlého roku. Jaká úskalí však na vás číhají během letošního léta?

V posledních týdnech výrazně roste počet osob s ukončeným očkováním proti onemocnění covid-19. Zároveň česká vláda přijala opatření, díky němuž mají cestovatelé možnost bezplatného otestování, a to jak metodou PCR, tak antigenními testy. Od června jsou rovněž vydávány certifikáty o očkování, jež mají usnadnit přeshraniční pohyb. Některé evropské i mimoevropské státy nadále podmiňují vstup na svoje území předložením potvrzení o negativním výsledku testu, nedávném prodělání nemoci či očkování. Jiné státy začínají i od těchto podmínek postupně upouštět.

„Vyznat se v zavedených opatřeních není vždy jednoduché. Nejenže se pravidla pohybu osob za našimi hranicemi mění, ale situaci na přehlednosti nepřidává ani jejich různé umísťování. Informací je všude mnoho, ovšem ne všechny jsou ty správné a především aktuální,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A dodává: „Nejspolehlivějšími zdroji bývají webové stránky ministerstev – a to vnitra, zahraničních věcí a také zdravotnictví, které informacím o koronaviru vyhradilo speciální podsekci na webové adrese koronavirus.mzcr.cz.“ Tento odkaz nejen sjednocuje veškerá sdělení k právě probíhajícímu očkování, ale také uvádí telefonické spojení na informační „koronavirou“ linku. Té je vyčleněno číslo 1221, k dispozici je každý den od osmi do 19 hodin a po příslušné volbě z nabídky hlasového automatu se na ní volajícím věnují proškolení operátoři.

Informace o cestách do zahraničí poskytuje linka s číslem +420 222 264 222. Ideální je, pokud zvolíte možnost spojení s operátorem. Někdy je vhodné se zeptat přímo někoho, kdo se ve vámi vytoužené destinaci nachází. Na sociálních sítích lze nalézt několik cestovatelských skupin. Nicméně rady ostatních cestovatelů si vždy prověřte na webových stránkách zmíněných ministerstev nebo informačních linkách. Zjednodušeně se dá říct, že pravidla týkající se vycestování naleznete především na stránkách ministerstva zahraničních věcí, a naopak náležitosti související s návratem do vlasti na webu ministerstva zdravotnictví.

Před cestou se seznamte i s takzvaným Semaforem, který představuje míru rizika nákazy na území jednotlivých států pomocí barevného rozlišení. „Jedná se o zelené (nízké riziko), oranžové (střední riziko), červené (vysoké riziko) a tmavě červené země (velmi vysoké riziko nákazy nemocí covid-19). Kromě těchto čtyř barevných provedení se můžete setkat ještě s jednou kategorií států, a to s extrémně vysokým rizikem nákazy. Do těchto zemí není možné cestovat,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

Nicméně na cestovatele číhají nejen komplikace spojené s pandemií. Některé cestovní kanceláře třeba přišly s novou praktikou spočívající v tom, že spolu se zájezdem nabízejí i pojištění. Na tom by nebylo nic divného, avšak část z nich zašla tak daleko, že pojištění prezentuje jako povinné. Jenže sjednání pojištění by mělo být vždy dobrovolné a na úvaze každého cestovatele.

Pokud se chystáte na dovolenou letadlem, nezapomeňte vyrazit na letiště s dostatečným předstihem a zjistit si podmínky vstupu na palubu letadla u zvolené letecké společnosti. Lze také očekávat delší čekání u odbavovacích přepážek. U cest autem, například do oblíbeného Chorvatska, si zkontrolujte nejen technický stav vozidla, ale též dopravní situaci a místo, kde plánujete překročit hranice. Využití některých hraničních přechodů, zvláště těch menších, nemusí být povolené.

Pamatujte také na to, že užívání si volných chvil a pobyt v neznámém prostředí s sebou vždy přináší jistá rizika. Vyvrtnutý kotník či návštěva zloděje se vám sice nemusí vyhnout ani v tuzemsku, rozdíl mezi nastalými situacemi však spočívá ve finanční stránce. Pro cesty do zahraničí je tak více než vhodné uzavřít si cestovní pojištění, jehož stěžejní složkou je pojištění léčebných výloh. „Při jeho sjednávání však neopomeňte otázku, zda se cestovní pojištění vztahuje i na onemocnění koronavirem. Pojišťoven, které by náklady na léčbu nemoci covid-19 uhradily, stále přibývá. U mnohých z nich můžete v pojistných podmínkách nalézt formulaci, že pokud koronavirem onemocníte v bezpečné destinaci, náklady na léčebné výdaje, hospitalizaci či asistenční služby budou z pojištění uhrazeny. Důležité tak je důkladně se seznámit s pojistnými podmínkami,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.

A rada na závěr – nezapomeňte ani na registraci do systému dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí (DROZD). Jeho účelem je poskytování rychlé pomoci českým občanům v zahraničí v případě nouze a také organizace pomoci při přírodních katastrofách či sociálních nepokojích. Systém však funguje i na preventivní bázi, kdy všem zaregistrovaným osobám pomocí hromadných e-mailů a sms rozesílá včasná varování před případným hrozícím nebezpečím.

„Pokud se chcete dozvědět více o tom, jaký je rozdíl mezi cestovní kanceláří a agenturou, jak je to s cestováním na vlastní pěst nebo proč je důležité nepodcenit sjednání cestovního pojištění, poslechněte si čtvrtou epizodu podcastu Třicítka dTestu. Osvětlíme vám rovněž pojmy jako lex voucher, cestovatelský semafor či covid pas,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Kontakt pro média:

Lucie Korbeliusová, media@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Související tiskové zprávy