poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zaplatí TikTok za porušení soukromí dětí?

7.7.2021

Provozovatel sítě TikTok má zaplatit odškodnění nizozemským dětem za zneužívání jejich soukromých údajů. V opačném případě spotřebitelské organizace podají soudní žalobu. Celková částka může činit až 1,5 miliardy eur.

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond a nadace Take Back Your Privacy Foundation vyžadují, aby sociální síť TikTok odškodnila rodiny svých dětských uživatelů, jejichž osobní údaje shromažďovala a obchodně využívala bez řádného souhlasu zákonných zástupců. Žádají také, aby smazala nasbíraná data a začala se řídit platnou legislativou.

Populární platforma TikTok sleduje děti, které aplikaci používají, a už léta nezákonně shromažďuje jejich data, jako jsou informace z profilů, videa, fotografie, údaje o poloze nebo aktivitách (třeba co a jak dlouho dítě sleduje nebo co se mu líbí). Společnost odesílá data do zahraničí, aniž by bylo jasné, zda jsou tam bezpečně uložena. Ta pak slouží k zajištění cílené reklamy. V roce 2020 činily tržby mateřské společnosti téměř 37 miliard amerických dolarů. Odhaduje se, že TikTok v posledních letech takto zacházel s osobními údaji 1,2–1,6 milionu dětských uživatelů.

Nadace Take Back Your Privacy Foundation a Consumentenbond požadují, aby skupina ByteDance, provozující TikTok, zastavila své nezákonné chování a zaplatila poškozeným dětem náhradu škody za porušení jejich práv. Celková výše odškodného může vzhledem k vysokému počtu uživatelů činit více než 1,5 miliardy eur. „Chování TikToku je čisté vykořisťování. Společnost vydělává na dětech stovky milionů ročně, přitom zákony o ochraně soukromí chrání děti přísněji než dospělé. TikTok proměnil děti ve svůj nástroj,“ řekla Sandra Molenaar, ředitelka organizace Consumentenbond.

Související články