poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Profesionální barvy na řasy a obočí nepatří do rukou laiků

15.7.2021

Barvy na obočí a řasy mohou obsahovat alergenní látky, které nejsou povolené pro použití v domácích podmínkách. V dánském testu si vedly lépe přípravky na barvení řas, ale žádný nedostal zelenou, tedy nejlepší možné hodnocení.

Oční sliznice je velmi citlivá, alergické reakce v oblasti očí tak mohou být silné a nepříjemné. Kosmetika určená pro tuto část obličeje proto nesmí obsahovat řadu problematických chemikálií, která naopak lze použít v barvě na vlasy, nebo jsou povoleny pouze v prostředcích určených k profesionálnímu barvení.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala složení 23 výrobků na barvení obočí nebo řas, z toho 10 bylo určeno pouze na obočí. Soustředila se na složky uvedené na obalech, zejména na endokrinní disruptory, alergenní konzervanty, vonné látky nebo látky škodlivé pro životní prostředí. Všech 23 produktů obsahovalo látky, které mohou vyvolat problémy, a žádný nezískal nejlepší hodnocení.

V deseti produktech na obočí a řasy se nevyskytovalo příliš problematických látek běžných v ostatních přípravcích, ale byl v nich aktivační gel s obsahem dusičnanu stříbrného. Dusičnan stříbrný může mít nepříznivý vliv na životní prostředí a mohl by uškodit také očím. Kvůli němu výrobky dostaly průměrnou známku. Nejhůře dopadly tři barvy určené k profesionálnímu použití, protože obsahovaly řadu nežádoucích chemikálií.

Všech 10 barev na obočí obsahovalo alergenní barviva a v testu propadlo. Ve třech se vyskytovaly rovněž endokrinní disruptory.

Zákazníci mohou velmi snadno koupit v kamenných nebo online obchodech barvy na obočí a řasy určené pouze do rukou profesionálů v kadeřnických nebo kosmetických provozovnách. Takové zboží může v nezkušených rukou uškodit. 5 z 23 testovaných produktů obsahovalo nebezpečná barviva, která jsou povolena pouze v barvách pro odborníky vyškolené v nanášení barev tak, aby nepřišly do styku s pokožkou. Když spotřebitelé tyto produkty používají sami, riziko vzniku alergie stoupá. Označení na obalech, že se jedná o výrobek určený do rukou odborníka, není vždy dostatečně jasné.

Původní článek a výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články