poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Amazon trápí falešné recenze. Padají první tresty

20.7.2021

Společnost Amazon nechala smazat řadu čínských prodejců ze svého online tržiště kvůli falešným recenzím. Na nekalé praktiky některých obchodníků upozorňovaly spotřebitelské organizace, pomohl i zásah britských úřadů.

Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) Spojeného království zahájil formální vyšetřování společností Amazon a Google kvůli podezření, že nedělají dost, aby zabránily falešným recenzím. Zjišťuje také, zda nedochází porušování spotřebitelského práva.

Řada prodejců nabízí produkty, které jsou na internetovém tržišti velmi populární, pravidelně se objevují v seznamech bestsellerů a nesou doporučující označení Amazon's Choice. Kolegové z Which? je zkoumali a u mnoha z nich zjistili, že zákazníkům byly nabízeny výhody za pozitivní nebo naopak negativní recenze určitých výrobků.

Mezi manipulujícími značkami byly Apeman, Aukey, Enacfire, Fairywill, Mpow, Ravpower nebo Victure, které se už na Amazonu nevyskytují. Ze zpráv organizace Marketplace Pulse vyplývá, že ve skutečnosti byly odstraněny stovky předních čínských prodejců, a to za porušování pravidel obchodování na Amazonu včetně falešných recenzí a manipulace s nimi. Odhaduje se, že celkové roční zisky těchto značek přesahovaly miliardu dolarů.
Amazon zakázal motivovat zákazníky k psaní recenzí už v roce 2016. Pokud by jednání prodejců porušilo nejen pravidla tržiště, ale i zákony, Amazon proti nim může podniknout také právní kroky včetně občanskoprávních a trestních žalob.

Spotřebitelská organizace Which? dlouhodobě sleduje problematiku obchodování s falešnými zákaznickými recenzemi, odhaluje triky, které prodejci používají, a kritizuje nespolehlivost označení Amazon's Choice. Falešné recenze zdvojnásobují pravděpodobnost, že si vyberete nekvalitní zboží. Těmto otázkám se věnuje také dTest. V dřívějších článcích jsme upozornili, že uživatelské recenze je třeba brát s rezervou, ověřovat si zkušenosti z různých zdrojů a všímat si souvislostí. Jak tedy rozpoznat podvod?

  • Zvažujte, kolik lidí skutečně pochválilo danou společnost nebo výrobek. Se stoupajícím počtem klesá riziko, že si všechny recenze napsal podnikatel sám.
  • Čerpejte z různých zdrojů. Odlišné recenze stejného produktu či společnosti na různých platformách nebo sociálních sítích znamenají, že na stránce, kde jsou samé pochvaly, něco nejspíš není v pořádku.
  • Je v uživatelské recenzi uveden odkaz na obchodníka? Pravděpodobně se jedná o podvod. Odkaz tam není jen proto, abyste jej rozklikli, ale zejména proto, že tak zlepšuje pozici v internetových vyhledavačích.
  • Pokud jedna recenze vyznívá příliš růžově, ale ostatní hovoří o špatné kvalitě nebo nedostatečné komunikaci, věřte většině.

Pamatujte, že cílem falešných recenzí často bývá vytvoření dojmu, že stěžovatelé se snaží obchodníka pouze neoprávněně poškodit nebo že mají nedostatečné informace.

Související články