poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

S malým počtem dobíjecích míst pro elektroauta se nepotýkají jen u nás

9.8.2021

Nedostatek nabíjecích stanic pro elektromobily ve Velké Británii, nedostatečná konkurence mezi provozovateli a slabá péče o posílení sítě ve venkovských oblastech vyvolávají obavy, zejména s výhledem na blížící se omezení naftových a benzinových motorů.

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy CMA vyjádřil znepokojení nad nepromyšlenými a nerovnoměrnými přípravami země na přechod k autodopravě na elektrický pohon. V roce 2030 začne platit zákaz prodeje nových motorových a naftových vozů, které mají zcela zmizet z tamních silnic do roku 2050. Nyní je ve Spojeném království 25 000 dobíjecích stranic. Podle odhadu CMA jich do roku 2030 bude potřeba zhruba desetkrát více. Zatím jsou navíc rozmístěny velmi nerovnoměrně. Například Londýn jich má čtyřikrát více (80 stanic na 100 000 obyvatel) než hrabství Yorkshire (20 stanic na 100 000 obyvatel).

V oblastech s dostatkem stanic vzniká další problém – konkurence poskytovatelů a provozovatelů je slabá a výběr malý. Úřad proto začal prověřovat dohody mezi dodavateli a provozovateli nabíjecích sítí a stanic. Stanovil rovněž čtyři principy, které mají usnadnit nabíjení elektrických vozů natolik, aby bylo srovnatelné s doplněním paliva běžných vozů.

Nabíjecí stanice musí být snadno dostupné. Řidiče je třeba řádně informovat. Nabíjení musí být jednoduché a rychlé, bez nutnosti registrace a s možností bezkontaktní platby. Nabíjecí místa potřebují být označena informacemi o cenách, aby je spotřebitel mohl snadno srovnávat. Nabíjecí stanice nesmí být určeny pouze pro konkrétní značky nebo modely, nýbrž pro jakékoliv vozy na elektrický pohon.

Úřady musí podpořit místní samosprávy tak, aby byla zajištěna bohatá síť dobíjecích stanic v celé zemi, která zákazníkům nabídne férové a kvalitní služby i svobodnou možnost volby, připomněla spotřebitelská organizace Which?.

Související články