poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Španělsko řeší problém s hazardem dospívajících

18.8.2021

Stoupá počet mladých Španělů, kteří se ve volném čase věnují hazardu a sázkám. Spotřebitelská organizace OCU zahájila kampaň za lepší ochranu dospívajících před rizikovou zábavou.

Kolegové z OCU v roce 2018 zjistili, že mladiství mají přístup k řadě míst, kde se provozují hazardní hry a sázky. V roce 2019proto zahájili kampaň za omezení reklamy na jakékoliv hry o peníze a díky podpoře veřejnosti dosáhli úspěchu. Španělská vláda loni zpřísnila příslušné právní předpisy. Nyní se organizace zaměří na to, aby byla regulována taky vzdálenost míst hazardu od škol, hřišť a dalších lokalit, kde se nezletilí zdržují.

Respondenty výzkumu ESPAD (European School Survey on Alkohol and Other Drugs). provedeného Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost EMCDDA z roku 2019 byli teenageři ve věku 15–16 let. Ukázalo se, že v uplynulých 12 měsících 17 % účastníků hrálo o peníze. Z toho se 52 % účastnilo loterie, 41 % hrálo karetní nebo kostkové hry, 41 % sázelo na sportovní výsledky, závody koní nebo chrtí dostihy a 17 % hrálo na herních automatech.

Podle EMCDDA má 10 % dospívajících sklony k hazardu (12 % chlapců a 5,6 % dívek) a 3,2 % může mít problémy se sázením (4 % chlapců a 1,9 % dívek). Autoři studie uvedli, že mladí lidé vyrůstají v prostředí, kde je hazard běžný a tolerovaný, kde se jej účastní nejen dospělí, ale také nezletilí.Hry a sázky jsou příliš dostupné, což zvyšuje nebezpečí vzniku závislostí. Podle zjištění španělského Generálního ředitelství pro regulaci hazardu téměř polovina dospělých závislých na hazardu s ním začala už v době dospívání. Průměrný věk osob podstupujících léčbu závislosti na hazardu ve Španělsku klesl na 23 let a skoro 23 % Španělů ve věku 14–18 let hraje o peníze. Přitom tamější zákony zakazují účast mladistvých na hazardních hrách.

Podle OCU je naprosto nutné zpřísnit ochranu dospívajících před riziky hazardu, vzdělávat veřejnost a zvyšovat povědomí o nebezpečích hazardních her, aktivně upozorňovat na možnosti zdravého trávení volného času a zvýšit vzdálenost mezi lokalitami, kde se shromažďuje mládež, a hernami na nejméně 500 m.

Související články