poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test zmrzlin pro děti: Tuky, cukry, kalorie

19.8.2021

Zmrzliny cílící na děti obsahují hodně cukru a tuků a jsou velmi kalorické. Španělský test potvrdil, že některá obsahují nežádoucí aditiva. Celkově je lze považovat pouze za příležitostnou sladkost, nikoli za zdraví prospěšnou nebo trvalou součást jídelníčku.

Španělská spotřebitelská organizace OCU porovnala složení 50 zmrzlin určených dětem. Šlo o známé značky s velkou distribuční sítí i vlastní značky supermarketů. Zmrzliny pro děti mají nápadně barevné obaly, často s filmovými postavičkami, jako jsou Spiderman nebo prasátko Peppa. Některé mají veselé tvary a bývají menší než výrobky pro dospělé. Kolegové je rozdělili do čtyř kategorií – vodové (20 vzorků), mléčné (15 vzorků), smíšené (8 vzorků) a balené zmrzliny v kornoutku nebo se sušenkou (7 vzorků).

Produkty v testu měly střední až vysokou kalorickou hodnotu, která je způsobena hlavně obsahem sacharidů a tuků. Nejvíce jednoduchých cukrů a tuku bylo ve zmrzlinách s kornoutkem nebo sušenkou. Kromě mléčného tuku se obvykle používají rostlinné tuky (řepkový, kakaový, slunečnicový, bambusový), které ovlivňují stabilitu zmrzliny, protože roztávají při různé teplotě. Oblíbené u výrobců jsou kokosové a palmové tuky, které se chovají podobně jako mléčný tuk. Obsahují však převážně nasycené mastné kyseliny a mohou mít negativní účinek na zdraví. Nejméně tuků obsahovaly podle očekávání vodové zmrzliny.

V testovaných vzorcích bylo málo vitaminů, minerálů a vlákniny. Přídatné látky na obalech byly uvedeny plnými názvy, nikoli zkráceným označením složeným z písmene E a číslic. Podle OCU je třeba se vyhnout zmrzlinám s obsahem monoglyceridů a diglyceridů mastných kyselin (E471), amoniakovému karamelu(E150c) a amoniak-sulfitovému karamelu(E150d). Někteří výrobci přimíchávají do zmrzlin přísady, jako je koncentrovaná šťáva z řepy nebo bezu, které výrobek obarví, ale nejsou klasifikovány jako aditiva.

Testované dětské zmrzliny obsahovaly také aromatické látky, označené na obalech například jako „aroma“, „přírodní aroma“ nebo „přírodní vanilkové aroma“. Jejich úkolem je dodat chuť, kterou samotný výrobek nemá, nebo zvýraznit chuť některé složky, které je v produktu málo. Třeba vodový nanuk obsahující převážně vodu a cukr tak chutná po pomeranči, citronu nebo jahodách.

Španělští kolegové zjistili, že podle označení Nutriscore by zmrzliny v testu obdržely hlavně označení C (29 vzorků) a D (16 vzorků), pouze 3 testované produkty by měly E a dva by se dostaly do kategorie B. To znamená, že zmrzlina má být chápána jako příležitostná sladkost a nedoporučuje se konzumovat ji dlouhodobě a ve větším množství.

Související články