poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co udělají dopravní zácpy s bateriemi aut na elektřinu?

24.8.2021

Baterie elektromobilu se v dopravní zácpě nevybije a neohrozí následný dojezd domů nebo do práce, zjistil britský test.  Zrychlené vybíjení však může hrozit v zimních měsících.

Auta na elektrický pohon jsou stále relativně nová. Společností běží řady mýtů o výdrži baterií včetně fake news o vozech, které uvízly v půli cesty kvůli vybití během dopravní zácpy.

Spotřebitelská organizace Which? zjišťovala, jak se baterie elektromobilu v takové situaci chová. Tým zvolil k testu elektrické SUV Volkswagen ID.4 a při simulaci použil streamování hudby prostřednictvím systému Android Auto, maximální vyhřívání sedadel a klimatizaci, ručně zapnul potkávací světla a promítal film na tabletu připojeném k baterii auta přes USB.

Během hodiny a čtvrt klesl stav baterie o kapacitě 77 kWh o 2 %, tedy o energii potřebnou k ujetí necelých 13 km. Test proběhl během teplého letního dne – v chladném počasí by sice energie ubylo o něco více, nikoliv ovšem tolik, aby došlo ke kritické situaci.

Co se stane, když se baterie elektrického vozu vybije? Může k tomu dojít při delší cestě nebo při problému s připojením k nabíjecí stanici. Méně známým faktem o elektromobilech je, že je nelze odtáhnout na laně nebo na tyči. Je u nich nutné zavolat službu, která auto naloží a odveze nebo případně nabije baterii.

Jakmile se baterie začne vybíjet, měl by elektromobil řidiče varovat. V krajním případě se před celkovým vypnutím auta automaticky zapne tzv. želví režim pro úsporu energie, který dá řidiči čas odstavit vůz na bezpečné místo nebo přinejmenším u okraje vozovky. U testovaného auta se na palubní desce zobrazil žlutý symbol želvy. Po jeho zčervenání se elektromobil pohybuje maximální rychlostí 4 km/h., dokud baterie zcela nedojde.

Původní článek s videem z testu najdete zde

Související články