poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Měkké plastové výrobky i v dnešní době mohou obsahovat zakázané ftaláty

25.8.2021

V plastových výrobcích se stále vyskytují nežádoucí ftaláty, které jsou v EU zakázány. Dánský test ukázal, že se může jednat jak o izolační pásku nebo sprchovou hadici, tak o dětský míč.

Ftaláty jsou chemické látky, které se používají například jako změkčovadlo v plastech, barvách nebo lepidlech. Vyskytují se v řadě výrobků od prostírání či ubrusy přes obuv až po vinylové podlahové krytiny. Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk provedla laboratorní test složení 30 různých měkkých plastových výrobků.

Sledovala zejména obsah látek DEHP, DIBP, DBP a BBP, které jsou v EU od července 2020 zakázánykvůli škodlivému vlivu na hormonální rovnováhu. Dále zkoumala případný obsah chemikálií DINP, DIDP a DNOP, jejichž použití pro výrobu hraček je regulováno zvláštními předpisy, a řady dalších ftalátů, o jejichž budoucnosti se v EU bude teprve rozhodovat.

Testem prošlo 18 výrobků, jeden obsahoval DEHP v množství blížícím se limitu 0,1 % a obsah škodlivých ftalátů u 11 výrobků překračoval mezní hodnoty. Téměř čtvrtina testovanýchproduktů obsahovalazakázané ftaláty. Mezi provinilci bylo například pouzdro na boty, podložka do vany, izolační páska, sprchová hadice nebo dětský míč.

Test odhalil rovněž výrobky s obsahem povolených ftalátů DIDP a DINP, u nichž však rovněž existuje důvodné podezření, že narušují endokrinní systém a škodí játrům nebo dalším orgánům.

V dětském míči Spiderman společnosti Jumbo Kids bylo velké množství problematických chemikálií.  Dánská agentura pro ochranu životního prostředí na základě nálezu spotřebitelské organizace rozhodla, že představuje vážné zdravotní riziko pro malé děti.

Jak se lze vyhnout ftalátům? Snažte se nekupovat měkké plastové výrobky, zejména jsou-li starší výroby, kdy zákaz ještě neplatil. Vyhoďte staré hračky z měkkého plastu. Nakupujte výrobky označené eko značkami nebo s příslušným certifikátem. Pravidelně větrejte, omezíte tak styk organismu s ftaláty v prachu nebo vzduchu v místnosti.

Původní článek a výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články