poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé nekalé praktiky zdražují školní tašky

3.9.2021

Německá společnost Fond Of GmbH musí zaplatit milionovou pokutu za nezákonné určování cen. Společnost nabízí školní batohy a tašky značek Ergobag a Satch.

Výrobce školních batohů a tašek značek Ergobag a Satch již řadu let stanovuje minimální ceny svých výrobků a dohlíží na to, aby je maloobchodníci neprodávali za nižší částky. V testu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest v roce 2019 si vedly nejlépe právě modely Ergobag, ale byly rovněž nejdražší (až 259 eur). 

Spolkový antimonopolní úřad zjistil, že společnost Fond Of GmbH používá k prosazování svých minimálních cen vůči prodejcům sankce, ovšem dle zákona smí výrobce vydávat pouze nezávazná cenová doporučení. Úřad proto potrestal Fond Of GmbH pokutou ve výši 2 milionů eur. Podle vedoucího úřadu Andrease Mundta je stanovení cen často na úkor spotřebitelů. Rodiče jsou většinou ochotni zaplatit za bezpečnost svých dětí, zejména pokud jde o školní batohy a tašky, a výrobce toho zneužívá.

Výrobce Fond Of nyní prodává výrobky dráž než v době spotřebitelského testu, ale někteří online prodejci je již nabízejí podstatně levněji.

Související články