poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test pracích prostředků: Nejlepší byl levný prášek privátní značky

6.9.2021

Prací prostředek od vlastní značky obchodního řetězce může předčit svou kvalitou i slovutné výrobky, ukázal britský test. Nízká cena umožňuje redukovat náklady domácnosti a šetrnost k životnímu prostředí podporuje udržitelnost.

Levné prací prášky a gely v testu organizace Which? porazily výrobky podstatně dražší, neustále propagované a mezinárodně známé. Vítěz testu nejen dobře odstraňoval skvrny, ale také jako jediný obdržel nejvyšší známku za zářivý vzhled bílého prádla.

Spotřebitelská organizace srovnala účinek 21 pracích gelů a prášků – od velkých značek, jako jsou Ariel, Fairy či Ecover, po privátní značky od obchodních řetězců. Každý výrobek byl podroben náročným zkouškám. Sedm produktů si vedlo velmi dobře a vysloužilo si doporučení k nákupu – všechny účinně odstraňovaly skvrny a některé si velmi dobře poradily s bílým prádlem.

Nejvíce si však známku Best Buy zasloužil produkt Almat Bio od Aldi, který prokázal nejen vysokou účinnost na bílé i barevné prádlo, ale měl také výhodnou cenu, méně než poloviční oproti velkým značkám. Tři výrobky v testu zcela propadly a kolegové je zařadili do kategorie Don‘t buy, tedy s radou nekupovat.

Testy ukazují, že se vyplatí si prací prášek nebo gel pozorně vybírat. Když spotřebitel nahradí výrobek Ariel vítěznou značkou Almat, může ušetřit přes 46 % částky, kterou ročně utratí za prací prostředek. V testu šlo konkrétně o produkt Almat Bio, který tak zvítězil rovněž ve srovnání ekologických produktů. Popularita pracích prostředků šetrných k životnímu prostředí neustále roste, ale v tomto testu se poprvé některý z nich vyrovnal svou účinností tradičním produktům.

Související články