poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test otočných kancelářských židlí: Každá druhá může způsobit zranění

17.9.2021

Všechny kancelářské židle testované spotřebitelskou organizací Stiftung Warentest byly pohodlné. Polovina však zklamala v testu bezpečnosti a část selhala ve zkouškách odolnosti. Testem tak prošlo pouze pět výrobků, nejlevnější skončil na druhé příčce.

Kancelářské židle se v době koronavirových lockdownů, kdy stále více lidí začalo pracovat z domova, staly vysoce žádaným zbožím. Je důležité mít nastavitelnou židli, kterou lze přizpůsobit tělesným proporcím uživatele. Dlouhé sezení na špatně nastavených otočných židlích může škodit zdraví a vyvolat například problémy se zády nebo krční páteří.

Kolegové proto vybrali do testu 13 individuálně nastavitelných výrobků. Zjišťovali jejich pohodlnost a odolnost, šetrnost k podlaze, jednoduchost manipulace, bezpečnost a obsah nežádoucích látek. Zkontrolovali také návody a cenu náhradních dílů. Výsledky ukázaly, že kvalita není otázkou ceny. Vítěz testu (Dauphinto Strike Comfort Pro sk 9248) sice patřil mezi nejdražší modely, ale hned za ním se umístila nejlevnější testovaná židle (Nowy Stył Navigo). Při zátěžovém testu se rozbily dva výrobky a jeden z nich navíc postrádal dostatečnou stabilitu.

 Testované židle byly pohodlné, přesto je však vhodné si produkt před koupí vždy vyzkoušet. Někdy nelze nastavit sedadlo dostatečně nízko nebo omezit zaklonění opěradla. Všechny modely měly synchronní mechaniku, která brání setrvání sedícího v neměnné poloze a nedovoluje nepřiměřené zatížení stejných částí těla. U sedmi židlí bylo zjištěno riziko přiskřípnutí prstů pod područkami nebo pořezání o ostré hrany. Většina židlí prošla testem na znečišťující látky s velmi dobrou až uspokojivou známkou. Pouze dva modely měly problém. Jeden obsahoval v potahové látce opěradla naftalen, který je považován za potenciální karcinogen. Zjištěné množství nicméně nepřekročilo zákonný limit. Druhý produkt uvolňoval karcinogenní formaldehyd, který může unikat do vzduchu, ale i ten byl v mezích normy.

Zátěžové testy simulovaly pětileté používání. U dvou židlí se rozbil plynový píst pro nastavení výšky sedadla. Obecné informace o opravitelnosti se v návodech vyskytovaly jen výjimečně a podle údajů vyžádaných od výrobců jsou náhradní díly poměrně drahé.

Kolečka určená pro koberce bývají tvrdá a jednobarevná, většinou černá. Měkká dvoubarevná kolečka s pogumováním jsou vhodné pro tvrdé povrchy, jako jsou parkety. Pouze jedna testovaná židle zanechala na podlaze lehké stopy – všechny ostatní velmi dobře ochránily povrch, na který byly postaveny. Přesto je lepší dát pod kolečka ochrannou podložku.

Související články