poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

EU zpřísnila limity těžkých kovů v potravinách

22.9.2021

Evropská komise snížila maximální přípustnou hodnotu obsahu olova a kadmia v potravinářských výrobcích. Cílem je omezit vystavení obyvatelstva jejich toxickému a karcinogennímu účinku.

EU vydala v rámci plnění evropského plánu boje proti rakovině dvě nová nařízení, zveřejněná 30. a 31. srpna 2021. Snižuje v nich maximální limity olova a kadmia v řadě produktů, například v některých druzích ovoce a zeleniny, obilovinách a olejnatých semenech, houbách, masu, vnitřnostech, rybách a plodech moře, kojenecké výživě nebo vínu.

Některé prahové hodnoty byly sníženy na polovinu, třeba u olova ve vínech, jiné až o na pětinu původní normy, jako tomu je u drůbežích drobů. Rozhodnutí nově stanoví maximální množství těžkých kovů v dalších potravinách, například pro kadmium v čokoládových výrobcích, potravinách určených dětem, doplňcích stravy nebo soli či pro olovo v houbách, koření a soli.

Jde o zásadní změny. Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir připomněla závěry nedávné francouzské studie veřejného zdraví, podle které je neblahému účinku těžkých kovů vystavena celá populace a situace se od roku 2006 dokonce zhoršila. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) již v roce 2009 poznamenal, že průměrná expozice kadmiu u dospělých Evropanů se blíží horní hranici únosné týdenní dávky nebo ji dokonce překračuje a u skupin, jako jsou vegetariáni, děti, kuřáci nebo lidé ve vysoce kontaminovaných oblastech, může dosáhnout i dvojnásobku přípustného množství.

Kadmium je toxický karcinogenní prvek, který může způsobovat nežádoucí mutace, neplodnost, poškození ledvin a řídnutí kostí. Hlavními zdroji jsou měkkýši a korýši, snídaňové cereálie (u dětí), chleba a pečivo, brambory nebo tabák.

Olovo je neurotoxické a škodí centrálnímu nervovému systému, zejména u dětí, u kterých může zpomalovat duševní vývoj. Poškozuje kardiovaskulární systém a ledviny. Hlavními zdroji jsou korýši a měkkýši, chléb, živočišné produkty, voda, alkohol nebo tabák, stejně tak škodí pobyt v zamořených oblastech nebo práce v některých provozech.

Související články