poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test pleťových krémů: Bezpečné složení je klíčové

23.9.2021

Pleťové krémy mohou obsahovat fluoridy a další problematické látky, ale lze si vybrat i bezpečné produkty, ukázal dánský spotřebitelský test.

Organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala složení 62 pleťových krémů. Zaměřila se na látky narušující hormonální systém a složky s alergenním účinkem nebo se škodlivým vlivem na životní prostředí. 27 krémů získalo nejvyšší známku a prošlo testem jako bezpečná volba. Zařadily se mezi ně  krémy určené mužům, přípravky pro ženy i unisex krémy. Výsledky ukázaly, že bezpečné jsou jak výrobky s ekologickou certifikací, tak bez ní.

Necelá třetina krémů v testu obsahovala endokrinní disruptory, alergeny nebo neekologické látky. Jejich použití v kosmetice je sice povoleno a samotný krém neohrozí zdraví spotřebitele, ale jde o kosmetiku přicházející do přímého styku s pokožkou, a proto může dojít ke koktejlovému efektu. Při něm se kumuluje účinek problematických látek z různých výrobků. Pokud chcete nebezpečí omezit, čtěte složení uvedené na obalech a vybírejte pleťové krémy bez nežádoucích složek.

Několik testovaných krémů obsahovalo cyklopentasiloxan a cyklohexasiloxan. Jsou zařazeny na evropský seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy, protože škodí životnímu prostředí. Cyklopentasiloxan narušuje endokrinní rovnováhu organismu. Některé krémy obsahovaly také fluoridy. Fluorové látky dodávají produktům správnou konzistenci, pomáhají vyhladit pokožku nebo zvyšují trvanlivost. Jsou však problematické pro přírodu, protože se nerozkládají. Mohou ovlivnit zdraví, jelikož se hromadí v těle a existuje podezření, že zvyšují riziko rakoviny, oslabují imunitní systém nebo narušují hormonální rovnováhu. Přesto se nadále vyskytují v kosmetických produktech.

Původní článek a výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články