poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Doplňky stravy jsou u dětí většinou zbytečné

24.9.2021

Vyvážená strava dítěti dodá všechny potřebné vitamíny a minerály. Pouze vitamín D je někdy organismu vhodné dodávat formou doplňků stravy.

Belgická organizace Kind&Gezin doporučuje dětem podávat 400 IU, tedy 10 mikrogramů vitaminu D denně až do věku 6 let. Vitamin D je nezbytný pro růst, podporuje vývoj kostí a zubů a vstřebávání vápníku z potravin. Je obsažen například v tučných rybách nebo máslu, ale není ho dostatek a jeho využití tělem je relativně nízké. 

Vynikajícím zdrojem je sluneční záření (15 až 20 minut denně), ale zejména v chladných měsících jej nelze využít. V teplé části roku jeho tvorbě brání ochrana těla v podobě oblečení nebo přípravků proti slunci. Kojenci rovněž musejí přijímat vitamin D z doplňků, protože v mateřském mléku ho není dostatek a tak malé děti by se neměly opalovat.

Podle belgické spotřebitelské organizace Test-Achats děti nepotřebují multivitaminové doplňky. Lze je doporučit jen členům vegetariánských a veganských rodin. Pokud máte dojem, že dítě nekonzumuje dostatek ovoce a zeleniny nebo ryb, poraďte se s lékařem a řiďte se jeho cílenými radami.

Související články