poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Koronavirus zvýšil zájem o pseudoterapie a alternativní způsoby léčby

27.9.2021

Koronavirová pandemie zvýšila ve Španělsku zájem o alternativní způsoby léčby, které zdravotnické úřady neuznávají. Tamější ministerstvo zdravotnictví jich eviduje více než 70.

Vyplývá to ze zjištění nedávné studie o vnímání vědy ve společnosti, vypracované Španělskou nadací pro vědu a technologie (FECYT) působící při ministerstvu vědy a inovací. Průzkumu se zúčastnilo skoro 8000 respondentů od července do října 2020. Údaje byly porovnány s předchozím výzkumem z roku 2018. Vyhledávání a využívání alternativních a úředně neuznaných metod léčby stouplo v průměru o 4,2 % a téměř stejnou měrou u žen i mužů, zejména ve věkové kategorii 35–44 let, kde byl nárůst 5,5 %. Celkově alternativní léčbu vyzkoušela téměř čtvrtina dotázaných. 72,5 % z nich tyto terapie považuje pouze za doplnění klasické medicíny, zatímco 26,2 % je použilo místo odborného lékařského ošetření. Výsledky naznačují, že zájem o alternativní léčebné postupy stoupá s dosaženým vzděláním, ovšem nejvíce vzrostl mezi středoškoláky (o 6,4 %).

Autoři studie uvedli, že přes malé rozdíly mezi pohlavími je typickým pacientem alternativních léčebných metod žena ve věku 35–54 let s vysokoškolským vzděláním.

Většina respondentů, kteří nelékařskou léčbu používají, po ní sáhla při léčbě bolesti (49 %) nebo k úlevě při stresu a úzkostech (20,7 %), ale někteří tak řeší i další problémy, jako je deprese, nadváha nebo dokonce rakovina. Je překvapující, že pětině respondentů alternativní postup doporučil lékař nebo zdravotní sestra a 6,9 % lékárník.

Důvody vyhledávání neodborných způsobů léčby jsou podle dřívějšího průzkumu OCU nedostatek času a vstřícnosti zdravotníků, dojem pacienta, že jsou farmakologické přípravky a různá vyšetření nebo ošetření předepisovány bezdůvodně nebo bez ohledu na stav pacienta, a přesvědčení, že alternativní metody jsou bezpečné a přirozené. Většina těchto způsobů léčby však nemá vědecké opodstatnění ani prokázané výsledky, jejich propagace se často opírá o nepravdy a nelze zaručit jejich bezpečnost. Španělské ministerstvo zdravotnictví již mnohé důkladně zkoumalo a odmítlo je uznat kvůli absenci spolehlivých důkazů o účinnosti.

Související články