poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Impregnační prostředky běžně obsahují nebezpečné chemikálie

1.10.2021

Impregnační prostředky mohou obsahovat problematické chemikálie, které škodí zdraví i přírodě. Po aplikaci navíc přicházejí do styku s pokožkou. Rizikové je rovněž vdechnutí přípravku při aplikaci ze spreje. Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk proto radí vyhýbat se impregnaci oděvů, obuvi a dalších výrobků, pokud není bezpodmínečně nutná.

Výrobky určené k impregnování často obsahují fluorové látky, které se v přírodě rozpadají velmi dlouho, škodí životnímu prostředí i zdraví. Mají řadu nežádoucích účinků včetně poruch endokrinního systému a zvýšeného rizika vzniku rakoviny. Také siloxany přítomné v impregnačních produktech jsou endokrinními disruptory, škodí přírodě a jsou na seznamu látek vzbuzujících mimořádné obavy EU. Patří mezi ně například cyklotetrasiloxan, cyklopentasiloxan, cyklohexasiloxan nebo cyklomethikon a je důležité se jim vyhýbat. 

Při výběru impregnační látky je těžké rozeznat nejméně škodlivý produkt. Zákon nevyžaduje, aby bylo na obalech uvedeno složení a ekologická označení pro impregnační prostředky neexistují.

Potřebujete-li impregnaci, vyberte přípravek na bázi vosku a parafínu. Vyhýbejte se výrobkům s fluoridy a siloxany. Informace o složení si můžete vyžádat od prodejce nebo výrobce. Kožené výrobky lze ošetřit tukovými prostředky, které jsou k tomu určené.

Dejte přednost mechanickému rozprašovači nebo krému před aerosolovým sprejem. Provádějte impregnaci ve venkovním prostředí a následně tam nechte ošetřený výrobek vyčichnout. Jde-li o kus nábytku, který nelze vynést, důkladně větrejte.

Související články