poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyhněte se fluorovým látkám, je to snadné

5.10.2021

Fluorové látky se běžně vyskytují v předmětech denní potřeby, ale jsou to chemikálie, které škodí zdraví i přírodě. Víte, jak se jim vyhnout?

Fluorové látky najdete všude – v oděvech, obuvi, dětských rukavicích, lyžařském vybavení, bytových textiliích, kobercích, lacích a barvách, barvičkách, nitích nebo kuchyňských potřebách. Používají se k výrobě impregnačních přípravků. Mohou se dlouhodobě hromadit v těle a v životním prostředí. Část těchto látek je řazena mezi endokrinní disruptory, tedy látky, které narušují hormonální rovnováhu. Ve složení výrobků je lze najít jako perfluorované látky, PFC, PFAS, PFOA nebo fluorocarbon. Vyhněte se jim, pokud chcete snížit nebezpečí tzv. koktejlového efektu, při kterém se účinek nežádoucích chemikálií z různých produktů sčítá a může vést ke skutečným problémům. Nebojte se však fluoridu v zubní pastě – ten je zcela jiného typu a není třeba se ho obávat.

Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk nabízí 10 způsobů, jak se vyhnout nežádoucím fluorovým látkám.

1. Vyberte si outdoorové oblečení bez fluoridů. I takové výrobky lze impregnovat bez fluorových látek. Dánská agentura pro ochranu životního prostředí nedoporučuje venkovní oblečení s fluoridy. V obchodech najdete výrobky s označením „bez fluoridů“, „bez PFC“ nebo jinými podobnými etiketami. Můžete také požádat o radu prodejce.

2. Vyhněte se fluoridům v impregnaci. Dobře zvažujte, kdy ji skutečně potřebujete, a nepoužívejte ji zbytečně. K impregnaci outdoorového oblečení, obuvi nebo třeba sedačky v obýváku použijte prostředky bez fluoridů, například z vosku a parafinu. Volte mechanický rozprašovač nebo tekutinu místo spreje a aplikujte je vždy venku nebo hodně větrejte.

3. Pravidelně vysávejte. Nábytek, oděvy a obuv mohou časem uvolňovat fluoridy, které se usazují v místnosti a mísí se s prachem.

4. Kontrolujte složení kosmetiky a čisticích přípravků uvedené na balení a sledujte testy spotřebitelských organizací.

5. Používejte lyžařské vosky, přípravky na leštění aut a oleje na kolo bez obsahu fluoridů. V těchto produktech se často vyskytuje PTFE neboli teflon, vyhněte se mu. Zabráníte tak hromadění nežádoucích chemikálií v přírodě.

6. Kupujte barvy a laky na dřevo bez fluorových látek. Vyhněte se nátěrům a ochranným prostředkům s obsahem teflonu (PTFE). Neváhejte si vybrat barvu s ekologickou značkou.

7. Nábytek a oblečení s ekologickou certifikací jsou dobrá volba. Některé mají přímo označení dokládající absenci fluorových látek.

8. Obaly na potraviny a papír na pečení s ekoznačkou lze také doporučit. Fluoridové látky se dříve hojně vyskytovaly v potravinářských obalech z lepenky a papíru, jako jsou krabice na pizzu, pečící papír, jednorázové talíře, sáčky s popcornem a další obaly odpuzující tuky. Dánsko je první zemí, která od 1. července 2020 zcela zakázala látky PFAS.

9. Používejte pánve bez fluoridů, prospějete tak životnímu prostředí. Pánve s nepřilnavým povrchem mohou obsahovat fluorové látky. Ty se při běžném používání neuvolňují, ale pokud nádobu přehřejete, dostanou se do ovzduší. Řada zboží má označení „bez PFC“, „bez fluoridů“ nebo „bez PFAS“, což vylučuje všechny fluorové látky. Naopak zkratky PFOA a PFOS neznamenají, že nebyly použity jiné fluoridy. V nádobách s označením „PTFE“ nebo „teflon“ tedy přítomny jsou.

10. Ptejte se prodejců a hledejte zboží, které nebylo ošetřeno problematickými látkami. Vyhnete se tak tomu, že si domů přinesete nechtěnou chemii, a  můžete ovlivnit trh, protože maloobchodníci a výrobci obecně naslouchají přání zákazníků.

Související články