poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Laboratorní test rostlinných olejů

11.10.2021

Řepkové a slunečnicové oleje k vaření a smažení jsou skutečně vhodné k přípravě teplých pokrmů, zjistil švýcarský test. Řepkový olej nepřidá jídlu typické aroma smažení, ale více prospívá zdraví než slunečnicový, má lepší tepelnou stabilitu a delší trvanlivost.

Spotřebitelský pořad Kassensturz televize SRF a časopis Saldo provedly laboratorní test 20 nejprodávanějších řepkových a slunečnicových olejů na švýcarském trhu. Laboratoř podrobila výrobky řadě analýz. Zkoumala, zda se při zahřívání oleje tvoří nežádoucí látky a jaké aroma se tvoří při smažení, což záleží na obsahu polynenasycených mastných kyselin. Prověřena byla skladovací a oxidační stabilita produktů, tedy jak dlouho po nákupu a otevření si uchovají klíčové vlastnosti, stejně jako poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin. 12 testovaných výrobků získalo dobré hodnocení, ostatní dostaly dostatečnou známku. Nejlepší byly řepkové oleje Bellasan, Sabo a Volg.

Všechny oleje byly posouzeny jako vhodné pro vaření a smažení, jak uvádějí výrobci. Pro spotřebitele by měla být varovným signálem skutečnost, že při smažení se z oleje kouří – to znamená, že se tvoří nežádoucí škodlivé látky.

Polynenasycené mastné kyseliny dodávají smažení typickou vůni. V testovaných olejích se vyskytovaly v různém množství bez ohledu na to, zda šlo o řepkový nebo slunečnicový produkt.

Problematická byla čerstvost šesti slunečnicových olejů. Obecně byly podle tohoto kritéria slunečnicové výrobky horší než řepkové. Nelze říct, že se kazily, ale měly k tomu blíže. Vykazovaly také horší poměr mastných kyselin omega-3 a omega-6. Ten je důležitý pro prevenci kardiovaskulárních chorob. Podle asociace švýcarských výrobců jedlých olejů Swissolio odlišný poměr omega mastných kyselin vyplývá ze složení obou olejových druhů.

Původní článek s videem a seznamem olejů v testu najdete zde

Související články