Rychlé nabíjení šetří čas. Apple například slibuje, že iPhony 8 a novější modely lze vhodnou nabíječkou nabít na polovinu zhruba za 30 minut. Xiaomi inzeruje dosažení 200 W za pouhých osm minut. Cílem této technologie je nabít baterii co nejrychleji, aniž by se smartphone přehříval nebo baterie trpěla.
S vyšším napětím a proudem lze přenést více energie za kratší dobu, ale jen tolik, kolik dovolí baterie přístroje. Aby to skutečně fungovalo, musí mobilní telefon a nabíječka podporovat stejný protokol rychlého nabíjení.
V současné době jsou nejběžnějšími Qualcomm Quick Charge a USB Power Delivery. Jednotlivé modely stejné značky mohou nabízet různé možnosti. Třeba některé telefony Samsung podporují oba protokoly, zatímco jiné pouze jeden. Proto je třeba sledovat, zda používáte nabíječku pro adaptivní rychlé nabíjení (systém založený na Quick Charge) nebo super rychlé nabíjení (na základě USB Power Delivery).
Mobilní telefony Apple od iPhonu 8 dále lze rychle nabít pouze přes USB Power Delivery. Někteří výrobci mají naopak vlastní protokoly, například Huawei nebo OnePlus, upozornila německá organizace Stiftung Warentest.
K rychlému nabití potřebujete také vhodný kabel, aby uměl bezpečně přenášet vyšší množství energie a správně propojit přístroje. Například pro rychlé nabíjení s USB Power Delivery je obvykle nutný kabel USB-C.
Než si pořídíte rychlou nabíječku, zkontrolujte, zda je kompatibilní s vaším chytrým telefonem – obě zařízení musí podporovat stejný protokol rychlého nabíjení. Nemusí se nutně jednat o značkovou nabíječku. Informace o produktu na internetu často obsahují modely mobilů, se kterými nabíječka funguje, a někdy také údaje o potřebném kabelu.