poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test mladých sýrů: Obsah tuku chuť příliš neovlivní

15.10.2021

Chuť plnotučných a nízkotučných mladých sýrů se výrazně neliší chutí, zjistil belgický test. Kvalitní výrobky jsou dostupné v mnoha obchodech a vyskytují se v různých cenových relacích.

Mladé sýry jsou sýry, které zrají 4–10 týdnů. Mají poměrně jemnou chuť a jejich obliba stoupá mezi dospělými i dětmi. Stejně jako mléko, ze kterého jsou vyrobeny, obsahují mnoho důležitých živin – vápník, hořčík, fosfor, zinek, selen či vitamíny A, B2, B12 a D.

Spotřebitelská organizace Test-Achats srovnala 33 výrobků plátkových plnotučných a nízkotučných mladých sýrů gouda, passendale, beemster, leerdammer nebo maredsous dostupných v belgických obchodech. Degustátoři neodhalili větší chuťové rozdíly mezi plnotučnými a nízkotučnými vzorky.

Sýry jsou výrobky s vysokým obsahem soli a tuků, zejména nasycených mastných kyselin. Proto se doporučuje konzumovat je střídmě a upřednostnit produkty s maximálně 20 % tuku a 2 % soli. Někdy se do sýra přidávají dusičnan sodný (E251) nebo dusičnan draselný (E252), které se mění na karcinogenní dusitany a nitrosaminy.

V 27 testovaných produktů se však nevyskytovaly vůbec, případně jen v zanedbatelném množství. V ostatních šesti vzorcích šlo o hladinu odpovídající normám Evropské unie. Kolegové objevili u tří výrobků nepřípustný rozdíl mezi skutečnou hmotností a údajem uvedeným na obale.

Nejlépe si v testu vedly dva sýry privátní značky řetězce Delhaize, jeden plnotučný a jeden nízkotučný, s vyšší cenou za kilogram. Doporučení výhodného nákupu získalo šest kvalitních sýrů různých výrobců, které jsou prodávány za příznivější ceny. Žádný sýr v testu zcela nepropadl.

Související články