poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test dětských multivitamínů: Většina je bezpečná, ale přesto nadbytečná

18.10.2021

Dětské multivitamíny většinou neobsahují škodlivé látky, které se v nich vyskytovaly v minulosti. Dánský test však i letos odhalil potenciálně škodlivou látku narušující hormonální systém.

Dánská spotřebitelská organizace Forbugerrådet Tænk opakovaně testovala multivitamínové tablety pro děti. Letošní výsledky srovnala s poznatky z roku 2016. Většina přípravků měla letos bezpečnější složení. Jeden produkt však stále obsahoval látku BHT (butylhydroxytoluen), která je považována za endokrinní disruptor. Je sice stále povolena ve výrobcích, jako jsou potravinové doplňky, ale pokusy na zvířatech ukázaly, že narušuje endokrinní systém. Známá je rovněž pod označením E321.

Samotné vitamínové pilulky nejsou problematické, ale pokud dítě přichází do styku s dalšími výrobky obsahujícími BHT, může dojít ke koktejlovému efektu. Nicméně podle dánských kolegů děti obvykle mívají dostatečně pestrou stravu a multivitamínové doplňky jsou pro ně nadbytečné.

12 z 13 testovaných výrobků v letošním roce neobsahovalo problematické látky. Vyhnout se nežádoucím chemikáliím lze důsledným sledováním informací o složení potravin (mezi které patří také doplňky stravy) a kosmetických produktů, které musí být uvedené na obale.

Související články