poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Označení Gold v názvu kávy je jen obchodní trik

19.10.2021

Hrnek instantní kávy se obsahem kofeinu vyrovná šálku espresa. Slovo Gold v názvu je spíše obchodní vějičkou. Vyšší cena se nevyplatí ani u známých značek.

Instantní káva s označením Gold bývá propagována jako jemnější, bohatší a lepší alternativa běžné instantní kávy. Chuťový test britské organizace Which? však ukázal, že kvalita jednotlivých značek a druhů se může lišit a zklamat mohou i luxusní instantní směsi. 67 milovníků kávy ve slepém testu hodnotilo také 10 instantních káv Gold z běžné prodejní sítě, včetně značek Nescafé a Douwe Egberts. Pouze jeden produkt získal doporučení ke koupi Best Buy díky silné chuti a příjemnému aromatu.

Slovo Gold neboli zlatá má  přilákat pozornost zákazníků. Není založeno na konkrétních vlastnostech surovin nebo jejich zpracování. Výrobci toto označení používají k popisu poněkud sofistikovanější třídy instantní kávy, nikoli pro přesně určený druh zrn nebo způsob pražení.

Standardní instantní káva bývá složena z 50 % robusty a má poněkud fádnější chuť. Gold bývá dražší a obsahuje až 90–100 % zrn arabiky, což je výraznější odrůda, jejíž chuť se liší v závislosti na tom, kde a jak se pěstuje. Varianta Gold je v rámci stejné značky instantní kávy obvykle dražší. Nicméně podle britských kolegů se ji nevyplatí kupovat za plnou cenu. Instantní kávy, zejména nejznámějších značek, jsou ovšem často nabízeny ve slevách.

Jeden hrnek instantní kávy (250 ml) obsahuje stejné množství kofeinu (65 mg) jako šálek espressa (30 ml). Šálek o obsahu 250 ml ​​filtrované kávy z čerstvě mletých bobů obsahuje přibližně 100 mg kofeinu.

Důležité je vědět, že existuje také „zlatá káva“ americké společnosti Golden Ratio. Jde o druh velmi jemné pražené kávy, který je údajně až pětkrát méně kyselý než běžné výrobky toho druhu a prodává se v sáčcích jako například čaj. Instantní kávy Gold s tímto produktem nemají nic společného.

Související články