poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co je dobré vědět o módní antistresové hračce Pop it

21.10.2021

Nová módní hračka Pop It skýtá zábavu všem, ale má svá omezení. Není vhodná pro nejmenší ani pro styk s potravinami.

Hračka s promačkávacími silikonovými bublinami získala na popularitě, když se objevila na síti TikTok. Nejde ale o žádnou novinku. Vznikla už v 70. letech 20. století v Izraeli. Nyní je propagována jako prostředek proti stresu, je dostupná ve všech možných barvách a děti se předhání, které bude mít krásnější, má už dokonce své sběratele. Je mnoho způsobů, jak ji hrát. Lze závodit v rychlosti promačkávání, ale lze si házet kostkou, kolik bublin hráč má promáčknout. Některé bubliny mohou znamenat trestný bod.

Pop It je sice snadno použitelná, intuitivní a může přispět k rozvoji motorických schopností, ale není vhodný pro všechny děti, upozornila belgická organizace Test-Achats. Neměly by si s ní hrát děti ve věku do 3 let, protože ještě běžně vkládají předměty do úst, mohou hračku porušit, roztrhat a uvolnit tak malé části, čímž vzniká nebezpečí požití nebo udušení.

Hračka bývá vyrobena ze silikonu – bezpečného materiálu, který se používá pro zdravotnické prostředky nebo kuchyňské potřeby. I ten však může obsahovat nečistoty. Kromě toho  výrobci nemusí uvádět, z jakého materiálu je hračka vyrobena. Může proto být z různých plastů a obsahovat stopy kontaminantů, například ftaláty. Barvy a vonné složky mohou uvolňovat alergenní látky. Proto je lepší nechat nově zakoupenou hračku několik dní na čerstvém vzduchu, aby se těkavé organické sloučeniny rozptýlily.

Na internetu je řada videí, ve kterých je hračka Pop It namáčena do horké vody, připravuje se na ní tvarovaná palačinka nebo se používá k mražení potravin. Ačkoliv je vyrobena ze stejného materiálu jako třeba formičky na muffiny, hračka nemá certifikaci pro styk s potravinami a existuje reálné riziko, že se z ní budou uvolňovat nežádoucí látky.

Vždy je lepší kupovat Pop It s označením CE a jménem výrobce, třebaže tyto údaje nemají stoprocentní záruku pravosti. Takové označení je povinné pro všechny hračky v EU a jeho absence může znamenat, že výrobce se nepřizpůsobil směrnicí o bezpečnosti hraček. Hračku vyměňte, jakmile bude vykazovat známky opotřebení nebo poškození.

Související články