poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nepodceňujte chemikálie v antistresových módních hračkách

27.10.2021

Oblíbené antistresové silikonové hračky mohou obsahovat škodlivé chemikálie, zjistil dánský spotřebitelský test. Účinek některých látek se teprve zjišťuje, ale bránit děti před možným poškozením zdraví lze kdykoliv.

Měkké umělohmotné hračky, které děti mohou opakovaně mačkat, tvarovat nebo převracet, mají za cíl dlouhodobě zabavit neposedné prstíky. Kolegové z organizace Forbrugerrådet Tænk testovali 21 různých výrobků na obsah problematických chemikálií.

12 hraček v testu neobsahovalo žádnou z hledaných látek, u zbylých produktů byl nález pozitivní. V klíčence ve tvaru hráškového lusku zakoupené na Wish.com byl obsažen ftalát DIBP, a to v množství přesahujícím povolenou normu. DIBP se podle zákonodárství Evropské unie nesmí vyskytovat v hračkách, protože jde o endokrinní disruptor. Proto byl výrobek nahlášen dánské agentuře pro ochranu životního prostředí.

Čtyři testované hračky měly vysoký obsah naftalenu, neodpovídající německým doporučením pro hračky, které přicházejí do dlouhodobého kontaktu s dětskou pokožkou. Naftalen patří do skupiny dehtových látek známých jako polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) a je považován za karcinogenní. Jiné látky stejné skupiny jsou v hračkách zcela zakázány.

Tři testované hračky Pop it s promačkávacími bublinkami (o Pop it jsme psali zde) obsahovaly siloxany D4, D5 a D6. Tyto silikonové látky jsou škodlivé pro životní prostředí a jsou na evropském seznamu zvláště problematických chemikálií. Mohou škodit zdraví. U chemikálie D4 existuje podezření, že snižuje plodnost, a stejně jako D5 je považována za endokrinní disruptor. Obsah siloxanů v hračce Pop it však není nelegální, pravděpodobně jde o typický zbytkový produkt obsažený v silikonech. Zatím není jasné, zda se tyto látky při hraní uvolňují do dětského organismu. Dánská agentura pro ochranu životního prostředí v současnosti pracuje na výzkumu, který by měl situaci objasnit. Jejich obsah byl podle testu nízký, ale podle zásady předběžné opatrnosti by se v hračkách neměly vyskytovat žádné problematické chemikálie – vystavení dětí takovým látkám by mělo být co nejnižší.

Je několik způsobů, jak se bránit před škodlivými chemikáliemi v hračkách. Nekupujte výrobky, kterým nedůvěřujete. Buďte ostražití, pokud má předmět výrazný odér, ať jde o nepříjemný zápach, nebo o libou vůni. Než dáte hračku dítěti, vyčistěte ji vhodným způsobem - umyjte pod tekoucí vodou, přetřete mokrým hadříkem nebo ji vyperte v pračce.

Nekupujte hračky z mimoevropských webových stránek, protože existuje nebezpečí, že obcházejí zákony a normy EU. Zeptejte se prodejce, zda hračka obsahuje látky zařazené na seznam zvláště nebezpečných chemikálií nebo na seznam těch, u kterých se bezpečnost prošetřuje. Prodejce má povinnost vám odpovědět.

Související články