poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé sýrové náhražky neprospívají zdraví

28.10.2021

Zdravotní prospěšnost rostlinných alternativ sýru se velmi liší, zjistil nizozemský test. Výrobky na bázi ořechů jsou podstatně zdravější než produkty s obsahem kokosového tuku, které obsahují mnoho nasycených mastných kyselin.

Sdružení spotřebitelů Consumentenbond hodnotilo zdravotní prospěšnost 39 druhů náhražek sýrů s modrou plísní, brie a camembertu, čedaru, fety, čerstvého kozího sýra, goudy, mozzarelly, parmezánu a pomazánkového sýra. Tým se soustředil na obsah nasycených tuků, soli a bílkovin. Nejlépe dopadly značky Mondarella, Charly's all is fair a Soyananda Veganella. Na posledním místě skončil bílý bloček v řeckém stylu značky Verdino, který obsahoval 26 g nasycených mastných kyselin na 100 g výrobku, kterých je v běžné fetě pouze 12 g.

Mnoho živočišných sýrů obsahuje až příliš nasycených mastných kyselin nebo soli. V náhražkách z mandlí, kešu nebo makadamových ořechů je nasycených tuků méně. Právě naopak, ořechy obsahují nenasycené mastné kyseliny, které snižují špatný cholesterol a prospívají tak srdci a cévám. Mezi ingrediencemi řady rostlinných sýrů je kokosový olej, ve kterém je 85 % nezdravých nasycených tuků.

O jeho účincích na zdraví se hodně diskutuje a zatím nebylo prokázáno, jaký ovlivňuje organismus. Proto kolegové doporučují nekonzumovat takové výrobky příliš často. Při nákupu sýrových náhražek je dobré zkontrolovat složení uvedené na obalu i kvůli obsahu soli. Jeden produkt uváděl 3,5 gramů soli na 100 g výrobku.

Živočišný sýr se skládá převážně z tuků a bílkovin a obsahuje například vitamín B12 a vápník. Rostlinná náhražka neobsahuje téměř žádné bílkoviny. Ty jsou však důležitou živinou, jsou zdrojem energie a poskytují potřebné látky pro stavbu buněk. Většina testovaných vzorků proto obdržela nízké známky podle tohoto kritéria. Některé sestávaly pouze z kokosového oleje a škrobu. Vápník byl jen ve výrobcích na bázi ořechů a tofu. Vitamin B12 do rostlinných náhražek musí být přidáván uměle.

Výrobky rostlinného původu jsou obecně šetrnější k životnímu prostředí než živočišné produkty. Produkce rostlinných alternativ však také nese rizika. Patří mezi ně odlesňování pro uvolnění pěstební plochy pro kokosové palmy nebo velká spotřeba vody při pěstování ořechů. V zemích původu jsou často špatné pracovní podmínky.

Související články