poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Boj proti falešným recenzím nemá konce

29.10.2021

Zdrojem falešných recenzí odhalených švýcarskou televizí je firma, která je otevřeně prodává. Sídlí na falešné adrese. Nepravdivá hodnocení jsou porušením férové soutěže, ale internetového gigantu Google, kde byla zveřejněna, se to legálně netýká.

Bez ohledu na to, zda hledáte dobrou restauraci, důvěryhodnou lékárnu nebo špičkový obchod s oblečením, na vše naleznete hodnocení na internetu. Průzkumy v různých evropských zemích ukazují, že velká část spotřebitelů si před rozhodnutím o nákupu přečte online recenze. Tým pořadu Kassensturz švýcarské veřejnoprávní televize SRF zkontroloval přibližně půl milionu recenzí v mapách Googlu a odhalil tisíce podezřelých profilů. Velkou část z nich bylo možné trasovat ke společnostem, které takové falešné účty otevřeně nabízejí a prodávají pozitivní recenze.

Stejné profily hodnotí širokou škálu služeb. Profilové fotografie nejsou skutečné a pocházejí z veřejných databází. Údajní uživatelé hodnotí obchody nebo služby v nejrůznějších švýcarských lokalitách v rámci časového období příliš krátkého na to, aby je mohli skutečně vyzkoušet. Jedno kadeřnictví tvrdilo, že si falešné recenze koupil zaměstnanec bez souhlasu podniku.

Opravna mobilů chtěla zaplacenými hodnoceními vyvážit podezřele častá záporná hodnocení při začátku podnikání. Stopy vedly k marketingové agentuře Offpage SEO v Lucernu. Ta na svém webu přímo nabízí pětihvězdičkové hodnocení za odpovídající finanční úhradu. Kontrola na místě ukázala, že falešné nejsou jen profily, ale i adresa firmy. Podle švýcarského práva jsou falešné recenze nezákonné, protože porušují zákon proti nekalé konkurenci, ale neexistují tam jasné předpisy o odpovědnosti internetových platforem, proto nelze obvinit Google. Ten na dotaz týmu odpověděl, že pečlivě a nepřetržitě kontroluje příspěvky, zda neobsahují podvodné recenze.

Související články