poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Sodastream šetří přírodu, nikoliv však peněženku

1.11.2021

Průzkum cen a ekologického dopadu výrobníků na perlivou vodu typu Sodastream zjistil, že jejich největší předností je výrazně nižší dopad na životní prostředí ve srovnání s balenými vodami. Naopak cena nepatří mezi hlavní výhodu jejich použití. Pořizovací náklady jsou vysoké.

Britská spotřebitelská organizace Which? porovnala ceny perlivé vody velkých značek i privátních značek supermarketů s náklady na používání systému Sodastream. Srovnala také dopad nákupu balených vod a domácí přípravy na životní prostředí.

Jak posoudit cenu sodovky z výrobníku Sodastream? Kromě průběžných nákladů na nákup nebo doplňování plynových lahví je třeba zvážit také počáteční náklady na pořízení celého výrobku. Existují také jiné značky nabízející obdobný produkt. Například Aarke nebo menší výrobci fungující na platformách Amazon nebo eBay. Čím je zařízení dražší, tím déle bude trvat, než se sodovka skutečně vyplatí. Podle průzkumu vychází levněji nákup běžné balené perlivé vody i v případě, že se do zařízení Sodastream použijí levné zásobníky CO2.

Ve Velké Británii je nejvýhodnější nákup vody v obchodech Aldi nebo Lidl.Nicméně dává-li zákazník přednost velkým značkám, jako jsou Buxton, Highland Spring nebo San Pellegrino, zaplatí mnohem více než za Sodastream. Všechny značkové lahve perlivé vody měly dle výsledků vyšší cenu za litr nápoje než domácí perlivá voda, někdy i dvojnásobnou.

Úspora peněz však není jediný argument příznivců domácí perlivé vody. Důležitou motivací je rovněž možnost omezit zátěž pro životní prostředí, která je nejčastěji ilustrována množstvím plastového odpadu z balených vod. Ani lahve Sodastream nevydrží věčně, ale mění se zhruba jednou za tři roky. Jsou vyrobeny z  polyethylentereftalátu (PET), který lze recyklovat. Tříletý životní cyklus znamená, že jejich ekologická stopa je mnohem menší než u jednorázových plastových lahví. Ačkoliv lze běžné plastové lahve od vod rovněž recyklovat, energie použitá na jejich přepravu a recyklaci vytváří značnou uhlíkovou stopu.

Ekologické alternativy u potravin a nápojů bývají dražší než konvenční produkty, což platí také pro domácí výrobníky perlivé vody. Ani akční ceny náhradních lahví nemohou konkurovat balené vodě privátních značek obchodních řetězců. Nejpřesvědčivější motivací pro pořízení zařízení je ohleduplnost ke stavu planety. Domácí perlivá voda výrazně snižuje uhlíkovou stopu, protože při její konzumaci podstatně klesá množství plastového odpadu, energie na jeho recyklaci, na výrobu a přepravu balených vod.

Související články