poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nástrahy pro pejsky a pejskaře při podzimním venčení

8.11.2021

Na psy číhají na podzim různá nebezpečí, a to jak při venčení, tak v kuchyni. Spotřebitelská organizace Which? spolu s britskou veterinární toxikologickou službou (Veterinary Poisons Information Service, VPIS) připravila přehled hlavních rizik.

Kaštany a žaludy mohou psa při požití udusit nebo otrávit. Vyjmutí kaštanu z hrtanu někdy vyžaduje chirurgický zákrok. Otrava se projeví zvracením, průjmem, ztrátou chuti k jídlu, letargií či naopak neklidem a může vézt k život ohrožujícím stavům.

Pozor na rozkládající se rostlinné látky. Například plíseň na spadaném ovoci nebo listí může při požití vyvolat nevolnost i křeče. Hnijící jablka mohou fermentovat a způsobit otravu alkoholem. V zasypaných místech a hromadách rostou různé druhy hub, z nichž některé vedou jen k lehkým střevním potížím, ale jiné mohou způsobit silné zvracení, průjem, zvýšenou tvorbu slin a snížení srdeční frekvence. Další houby vyvolávají halucinace nebo poškozují ledviny či játra.

Rizikové jsou sezónní jedovaté rostliny, třeba tis, vavřín nebo cibule podzimních krokusů. Při žvýkání a požití mohou způsobit závratě, zvracení, vnitřní krvácení a poškození orgánů.

Nemrznoucí směs do ostřikovačů, posypová sůl nebo rozmrazovač jsou šikovným pomocníkem pro řidiče, ale často obsahují toxické chemikálie. Sůl musí být uložena mimo dosah zvědavých štěňat, protože způsobuje otravu. Nemrznoucí směs může obsahovat etylenglykol, vedoucí k selhání ledvin domácích mazlíčků. Počáteční příznaky otravy etylenglykolem jsou nespecifické (např. zvracení a letargie) a lze je snadno přehlédnout.

Podzim je spojený také s obyčejnými potravinami, které nejsou určené psům. Dužina jablek je sice bezpečná, ale semínka obsahují kyanid, a ačkoliv je jeho množství velmi malé, je lepší odstranit jádřince. Rozinky nebo brusinky neprospívají psím ledvinám

Snížená viditelnost a nepříznivé povětrnostní podmínky v tomto ročním období zhoršují viditelnost a zvyšují riziko dopravních nehod. Proto používejte reflexní prvky na svém oblečení i na psím obojku a vodítku.

Přes běžná nebezpečí si však mohou psi i jejich majitelé užít krásné podzimní chvíle. Dlouhé procházky jsou jednoduší než v letním horku. Psi si mohou hrát a běhat, aniž by se přehřívali. Chutnat jim bude neslazená dýně, vařené sladké brambory bez slupky, vařená máslová dýně, jablka s odstraněným jádřincem, kukuřice i mrkev.

Související články