poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Software je stále častější příčinou poruch v nových autech

11.11.2021

Stoupá počet poruch způsobených závadou digitálního zařízení, a to i v relativně nových automobilech. Vyplývá to z výsledků každoročního průzkumu nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond.

Průzkumu se zúčastnilo přes 7000 majitelů aut, jejichž vozy nebyly starší 10 let. Odpověděli na otázky, zda museli v uplynulém roce navštívit autoservis, jak často a z jakého důvodu. 80 % respondentů uvedlo, že s autem nemají problémy, což je lepší výsledek než v předchozích třech letech, kdy se toto číslo pohybovalo okolo 74 %. K nejčastějším příčinám poruch patřily problémy s elektronikou nebo softwarem, zejména u elektromobilů. Ty musí být odvezeny k značkovému prodejci nebo do značkového servisu, který software aktualizuje. Aktualizaci na dálku provádí pouze Tesla.

Majitelé automobilů Tesla však zmínili mnoho problémů. Nejčastěji se neduhy objevovaly u informačního systému Modelu S, kde se zasekává počítač. Zlobí také kliky u dveří vozu. Ty by se měly automaticky vysunout, když se k nim majitel přiblíží, ale neděje se tak vždy. Kvůli takovým závadám se značka Tesla umístila na posledním místě v průzkumu spolehlivosti.

Top 10 nejspolehlivějších vozů stejně jako v předchozích letech ovládly asijské značky. První byla auta Mitsubishi. Lexus, luxusní značka koncernu Toyota, který se loni umístil na prvním místě, byl letos až desátý. Počítač jeho nejprodávanějšího hybridního modelu CT měl časté drobné závady, které byly řešeny bezodkladně a často v záruce. Evropské automobily se v první desítce objevily třikrát – Mini (sdílené 5. místo) a BMW a SEAT (společné 9. místo).

Související články