poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

EU rozšiřuje používání své ekologické značky

12.11.2021

Evropská komise zpřísňuje pravidla pro použití ekologického označení EU Ecolabel. Logo se nově objeví také na bezoplachových kosmetických výrobcích. Doposud jej výrobci osobní kosmetiky směli použít pouze na produktech, které na tváři či těle nezůstávají dlouhodobě.

Evropská ekoznačka ve tvaru květiny z hvězd loga Evropské unie existuje už skoro 30 let. Používá se na více než 83 000 nepotravinářských výrobků od mycích prostředků a barev až po textil a papírenské zboží.

Od roku 2013 jí lze označovat také oplachovací produkty osobní kosmetiky, které na těle nezůstávají dlouhodobě, například šampony nebo sprchové gely. Označení spravuje Evropská komise ve spolupráci s členskými státy, přičemž na stanovení kritérií se podílí rovněž výrobci, distributoři, prodejci, spotřebitelské organizace a ekologické skupiny.

Jde o důvěryhodnou značku, jejíž použití je přísně kontrolováno. V záplavě nejrůznějších ekologických tvrzení a neověřitelných označení má potenciál sjednotit kritéria pro udržitelnost výrobků na evropském trhu. Evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž členem je také dTest, nyní vyzvala výrobce, aby začali používat toto označení místo svých vlastních a nejednotných ekoznaček.

Podle nových pravidel musí zboží s EU Ecolabel být bezpečné nejen pro zdraví uživatele, ale také pro životní prostředí. Musí obsahovat více biologicky rozložitelných složek a nové normy zásadně omezují jejich toxicitu pro vodní organismy.

Balení má být co nejekonomičtější, recyklovatelné a nejlépe k opakovanému použití. Ve výrobcích bude mnohem méně škodlivých látek, jako jsou endokrinní disruptory, nanomateriály, PFAS, vonné látky v produktech určených dětem nebo citlivým jedincům. Omezena budou rovněž alergenní barviva a konzervační látky, ftaláty či mikroplasty. Proto se evropské ekologické značení rozšiřuje na kategorie kosmetiky, která na kůži zůstává dlouhodobě a neoplachuje se, jako jsou deodoranty, pleťové krémy, make-up a další dekorativní kosmetika nebo opalovací krémy. Výrobci smějí značku používat pouze v případě, že výrobek splňuje přísná kritéria určená EK.

Související články