poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zmoknout lze i v bundě proti dešti

16.11.2021

Téměř čtvrtina bund prodávaných jako nepromokavé neochrání před deštěm, ukázal britský průzkum spotřebitelských zkušeností.

Organizace Which? požádala 3990 osob, aby ohodnotily 26 značek nepromokavých bund podle sedmi kritérií, jako je ochrana před deštěm, odolnost, poměr cena-výkon nebo udržení teploty. Šestici nejprodávanějších značek ve Velké Británii se vůbec nedařilo. Nelichotivě ale dopadly i některé dražší značky (Helly Hansen, Columbia). Cena tedy není zárukou správné volby. Dobrou zprávou je, že 13 značek dosáhlo celkového skóre 80 % nebo více.

Nejhůře byly hodnoceny bundy z Decathlonu. V celkovém hodnocení bundy získaly pouze 69 % a pouze dvě z pěti hvězdiček za nepromokavost. Problematické byly rovněž bundy Trespass, přičemž jeden respondent řekl, že je v nich těžké posoudit, „zda je člověk mokrý z deště nebo vlastního potu“. Nízká byla podle spotřebitelů voděodolnost značek Columbia, Karrimor, Peter Storm a Helly Hansen.

Naopak nejlépe hodnocené byly bundy Paramo a Didriksons, ale zabodovaly rovněž levnější značky, jako jsou Marks & Spencer, Land´s End nebo Craghoppers.

Při výběru bundy proti dešti si všímejte detailů. Příliš velká kapuce bez možnosti stažení okolo tváře vás neochrání dobře před větrem a deštěm. Nekryté švy jsou místem, kudy se voda snadno dostane k tělu. Zadní lem by měl být delší než přední, aby se bunda na kříži nevyhrnovala. Možnost stažení nebo povolení manžet rukávů suchým nebo klasickým zipem pomůže regulovat teplotu těla a vzniku nebo hromadění potu.

Související články