poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Antibakteriální látky ve výrobcích nejsou nezbytné a mohou škodit

17.11.2021

Výrobky s antibakteriální úpravou jsou obvykle ošetřeny baktericidními látkami, které mohou škodit zdraví i přírodě. Proto na nich musí být řádně uveden název použité chemikálie.

„Antibakteriální“, „baktericidní“ nebo „stop zápachu“ jsou označení používaná na řadě produktů od kuchyňských prkének přes sandály po sportovní ponožky. Jsou nejčastěji ošetřeny biocidy, tedy chemickými látkami, které snižují výskyt bakterií, plísní a dalších mikroorganismů.

Biocidy ničí živé organismy, proto nejsou zcela neškodné ani pro člověka nebo životní prostředí. Jeden produkt s takovou úpravou neuškodí, ale je-li jich v každodenním životě více, může dojít k nechtěnému koktejlovému efektu a nežádoucím účinkům na zdraví. Některé biocidní látky se mohou podílet na vytváření odolných bakterií, se kterými pak nelze bojovat například antibiotiky. Ve skutečnosti potřebujeme výrobky s baktericidní úpravou málokdy. Lepší volbou pro boj s bakteriemi je pravidelná a správně prováděná hygiena s vhodně zvolenými čisticími prostředky.

Chcete se zcela vyhnout antibakteriálním chemikáliím v produktech nebo o nich být lépe informováni? Vyhněte se tedy produktům ke každodennímu použití s označením o antibakteriální úpravě. Při jejich nákupu máte právo vědět, jaké účinné látky byly použity. Účinnou látkou je ta, která v přípravku působí proti bakteriím, virům nebo plísním. Zákon stanoví, že musí být na výrobku přesně uvedena za předpokladu, že zboží nese příslušné označení. Například v některých případech je účinnou látkou stříbro. Jde-li o nanomateriály, je to rovněž informace, o které výrobce musí na výrobku informovat. Na řadu problematických látek však musí upozornit v každém  případě. Nenajdete-li dost informací na výrobku nebo obalu, zeptejte se výrobce či prodejce – musí vám odpovědět.

Na biocidní ošetření výrobků vás upozorní například slova antibakteriální, baktericidní, antivirový, proti virům, fungicidní nebo bez zápachu. Biocidní látky se často vyskytují třeba ve sportovním oblečení, ledničkách, kuchyňských prkénkách, dětských sandálech, podložkách na kojení, sportovních potřebách či laminátových podlahách.

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk zjistila, že v označení zboží prodávaného jako antibakteriální se vyskytují chyby. Pouze dva ze sedmi zkoumaných produktů mělo správně uvedenou účinnou látku. V jednom případě byl chybně deklarován obsah jiné látky, než jaká byla skutečnost. Na třech výrobcích zcela chyběla informace o účinné látce a v jednom žádná taková nebyla, ačkoliv se prodával jako antibakteriální. Také nedávná zpráva Evropské agentury pro chemické látky ECHA ukazuje, že celá třetina z celkem 1800 výrobků s antibakteriálním označením z 22 členských zemí EU vykazovala chyby tohoto druhu.

Související články