poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mobilní aplikace již umí i pomoci neplýtvat jídlem

29.11.2021

Neplýtvat potravinami pomáhají speciální aplikace, které propojují zákazníky a prodejce. Představujeme vám tři apky, které jsou obzvlášť populární ve Spojeném království.

Ve světě se ročně vyhodí 1,3 miliardy tun potravin. Problémem není pouze plýtvání přírodními zdroji. V důsledku nešetření s jídlem je produkováno šestkrát více skleníkových plynů, než kolik vyrobí letecký průmysl. S touto situací lze bojovat různými způsoby. Patří k nim také mobilní aplikace, které umožňují spotřebovat nezávadné potraviny i v okamžiku, kdy je výrobce či prodejce nemůže prodat jako plnohodnotné zboží. Spojují zákazníky s restauracemi, kavárnami a obchody, které by přebytky jinak vyhodily. Britská spotřebitelská organizace Which? hodnotila tři z nich.

Aplikace Too Good To Go (neboli Příliš dobré, aby bylo vyhozeno) je nejoblíbenější a má téměř 50 milionů uživatelů po celém světě. Lze ji stáhnout bezplatně na Google Play a uživatelé si mohou vybrat z řady restaurací a obchodů ve svém okolí, které nabízejí potravinové balíčky obvykle těsně před zavírací dobou. Cena je zpravidla třetinová. Problém je v tom, že člověk často nezná obsah balíčku ve chvíli, kdy jej objednává a platí přes aplikaci. S Too Good To Go spolupracuje většina kavárenských řetězců ve Spojeném království, například  Caffe Nero, Costa, Starbucks nebo Pret, ale i stovky dalších obchodů.

Aplikace Karma upřednostňuje výběr před úsporami – umožňuje nakupovat konkrétní potraviny, které by jinak přišly vniveč, a zaplatit za ně v určitých časech poloviční cenu. Je zdarma a platí se pouze za objednané a následně vyzvednuté produkty. Nemá zdaleka takový rozsah jako Too Good To Go a mimo Londýn nabízí menší výběr.

Aplikace Olio měla ze třech vyzkoušených aplikací nejvíce komunitní charakter. Je zdarma, ale nabízí také dodatečné funkce v rámci předplatného. Působnost je větší než u ostatních dvou aplikací. Má tři sekce. První je pro bezplatné rozdávání potravinových i nepotravinových produktů jednotlivci nebo podniky (Food Heroes), druhá je určena nabídkám k půjčení, třetí nese název Olio Made a své zboží v ní nabízejí místní výrobci, řemeslníci a pěstitelé.

Kolegové z Which? zjistili, že mnoho uvedených produktů s procházejícím datem spotřeby bývá na konci dne věnováno místními supermarkety. Dobrovolníci je večer vpisují do aplikace a následující den si je uživatelé objednají a rozeberou.

Podobných aplikací je daleko více a můžete si je snadno stáhnout i u nás. Stačí zadat do vyhledavače slova jako „neplýtvat potravinami“ nebo „neplýtvat jídlem“, najít ve výsledcích správný odkaz a vybrat si.

Související články