poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Black Friday, nebo spíše Hack Friday? Pozor na nebezpečnou elektroniku

30.11.2021

Na obchodních platformách Amazon, eBay nebo AliExpress se vyskytují tisíce nebezpečných produktů, varovala britská spotřebitelská organizace. Na místě je opatrnost a rozvaha.

Kolegové z Which? odhalili 1839 nedostatečně zabezpečených produktů. Zaměřili se na výrobky používající problematické aplikace pro připojení k internetu. Velké množství zboží od značkového přes padělky až po neznačkové používalo čtyři aplikace s bezpečnostními chybami – Aiwit, CamHi, CloudEdge a Smart Life.

Háčkem může být zabezpečení heslem, protože slabá hesla vystavují spotřebitele riziku, že hacker bude například sledovat živé záběry přes chytrý zvonek nebo bezdrátovou kameru. Nešifrovaný přenos dat a vágní zásady ochrany osobních údajů ohrožují soukromá data. Některé prodávané tablety využívají starou verzi operačního systému Android. Sedm let neaktualizovaný OS postrádá bezpečnostní prvky, které tablety spolehlivě ochrání před současnými internetovými hrozbami. Nedoporučuje se kupovat zařízení se systémem Android 8 nebo starším. Podpora Android 9 už také končí.

Problematické produkty jsou na tržištích populární, mají mnoho kladných recenzí a patří k nejprodávanějším. Při nákupech je dobré se řídit několika zásadami. Buďte opatrní u neznámých značek nebo neznačkových výrobků – nemůžete-li zjistit, kdo je výrobcem, nemusí to vědět ani prodejce. Pozor na falešné recenze – vyskytují se na všech platformách a existují způsoby, jak je odhalit (rady najdete zde a zde).

Pokud máte zařízení používající některou z uvedených aplikací, nepropadejte panice. Můžete podniknout několik kroků k zvýšení své bezpečnosti. Změňte heslo. Slabé heslo je nejběžnějším způsobem, jak se nabourat do chytrého zařízení. Nastavte si silná hesla, která pravidelně obměňujte. Dbejte na to, aby software zařízení byl aktuální. Buďte opatrní, kam zařízení umístíte, zejména když jde o přístroj s funkcí nahrávání obrazu nebo zvuku. A pokud své chytré zařízení nepoužíváte, vypínejte ho.

Související články