poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test hořké čokolády odhalil těžké kovy

1.12.2021

Hořká čokoláda často obsahuje těžké kovy z kakaových bobů nebo další problematické látky vznikající při výrobě. Omezit je lze střídmou konzumací.

V čokoládě může být kadmium, olovo či polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH). Všechny tyto látky se vyskytovaly v hořkých čokoládách testovaných dánskou spotřebitelskou organizací Forbrugerrådet Tænk.

Kadmium je těžký kov, který je obsažen v půdě, přenáší se do kakaových bobů a odtud do čokolády. Hromadí se v játrech a ledvinách. Může způsobit zdravotní problémy, například poškození ledvin. Podle Dánské veterinární a potravinové správy je množství kadmia obsažené v stogramové tabulce hořké čokolády na tamějším trhu bezpečné pro dospělého člověka. Olovo v kakaových bobech rovněž pochází z půdy. Pro jeho obsah v čokoládě nejsou stanoveny limitní hodnoty. Obsah těžkých kovů v kakaových bobech se liší a každá sklizeň je jiná. Stejná čokoláda tak může mít v různých várkách odlišný obsah nežádoucích látek. Je proto těžké zcela se jim vyhnout a regulovat příjem lze pouze rozumnou konzumací hořké čokolády.

Polycyklické aromatické uhlovodíky(PAH) vznikají až při zpracování kakaových bobů, při jejich sušení a pražení. PAH nalezené v testovaných vzorcích mohou být karcinogenní, proto by jich mělo být co nejméně.

Jedna hořká čokoláda v testu měla poměrně vysoký obsah olova (Rema 1000 Hořká čokoláda 72 %) a chuťově nejlepší a nejdražší testovaný výrobek (Friis-Holm Johe 70 %) obsahoval látky PAH v množství velmi blízkém povoleným limitním hodnotám a výrazně vyšším než u ostatních vzorků.

Související články