poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Italové dostávají bonusy za pořízení šetrných kohoutků na vodu

2.12.2021

Itálie má prováděcí vyhlášku k proplacení nákladů za úsporné vodovodní a koupelnové systémy, které motivuje lidi k pořízení šetrnějšího zařízení. Zpoždění vyhlášky a zprovoznění portálu k podávání žádostí však může znevýhodnit některé spotřebitele.

Italský ministr pro ekologický přechod podepsal prováděcí vyhlášku k rozhodnutí, podle kterého občané, kteří vymění své kohoutky a vodové baterie za úsporné, obdrží do státu až 1000 eur včetně DPH. Dotace má spotřebitelům vynahradit náklady za pořízení nového sanitárního vybavení se sníženým průtokem vody. Žádosti se budou podávat online od ledna 2022 a bonus bude vyplácen podle pořadí přijatých žádostí až do vyčerpání prostředků v celkové výši 20 milionů eur.

Dotaci, která byla schválena v rámci italského rozpočtu, se říká „koupelnový bonus“, „kohoutkový bonus“ nebo „sprchový bonus“. Vztahuje se na letošní náklady, ale příslušná internetová platforma začne fungovat až v lednu příštího roku. Základním cílem tohoto kroku je motivovat k úspoře vodních zdrojů.

Nárok na pomoc mají osoby s bydlištěm v Itálii, vlastníci nebo držitelé jiných věcných práv a nájemci nebo pronajímatelé stávajících nemovitostí, nelze jej proto použít na domy ve výstavbě. Lze žádat o proplacení dodávky a montáže keramických sanitárních nádob s maximálním vypouštěcím objemem do 6 l/min. nebo méně a souvisejících odpadních systémů, dodávky a montáže vodovodních baterií pro koupelny a kuchyně, včetně zařízení pro řízení průtoku vody s průtokem do 6 l/min. a sprch s průtokem do 9 l/min, stejně jako veškerých související instalatérských a zednických prací, demontáže a likvidace již existujících systémů.

Podle spotřebitelské organizace Altroconsumo je pozdní spuštění online systému pro podávání žádostí problém. Jde totiž o výdaje vzniklé v roce 2021, které budou mít už všichni zájemci, a celková částka je omezená. Kdo se tedy k žádosti prokliká rychleji, bude ve výhodě. Může to rovněž ohrozit plynulé fungování systému.

Související články